Borsada ve Kripto Paralarda İşlem Çifti Nedir?

Kripto para dünyasına yeni giren kişilerin gelir elde etmek için kullandığı stratejiler arasında günlük olarak al-sat yapmak en çok kullanılan stratejilerden birisidir. Bu tarz bir stratejiyi benimseyen kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta işlem çifti diyebiliriz. Peki işlem çifti nedir? Neden önemlidir? İşlem Çifti Nedir? Kripto para borsalarında üyeliğiniz varsa karşınıza genellikle BTC/USDT, ETH/USDT, ETH/BTC, XRP/BTC gibi semboller çıkmaktadır. Yukarıda görmüş olduğunuz işlem çiftleri, borsalarda listelenen çiftlerin binde biri diyebiliriz. Çünkü birçok işlem çifti mevcut. Peki işlem çiftleri tam olarak...

işlem çifti nedir

Kripto para dünyasına yeni giren kişilerin gelir elde etmek için kullandığı stratejiler arasında günlük olarak al-sat yapmak en çok kullanılan stratejilerden birisidir. Bu tarz bir stratejiyi benimseyen kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta işlem çifti diyebiliriz. Peki işlem çifti nedir? Neden önemlidir?

İşlem Çifti Nedir?

Kripto para borsalarında üyeliğiniz varsa karşınıza genellikle BTC/USDT, ETH/USDT, ETH/BTC, XRP/BTC gibi semboller çıkmaktadır. Yukarıda görmüş olduğunuz işlem çiftleri, borsalarda listelenen çiftlerin binde biri diyebiliriz. Çünkü birçok işlem çifti mevcut.

Peki işlem çiftleri tam olarak nedir ve ne işe yaramaktadır? İlk olarak BTC/USDT işlem çiftini inceleyelim. Burada Bitcoin ve stabil kripto para olan USDT’yi görüyoruz. Bunun anlamı ise şu Bitcoin almak istiyorsak, USDT ile ödeme yapmalıyız. Ve bu işlem çiftinin değeri USDT karşılığında Bitcoin’in değerini ifade ediyor.

Mesela ETH/BTC işlem çiftinde ise durum biraz daha farklı. Ether almak istediğinizde USDT yerine Bitcoin’i kullanıyorsunuz. Ve ETH/BTC işlem çiftinin fiyatı da Ether’in Bitcoin karşısındaki değerini ortaya koyuyor.

Burdaki mantığı da şöyle açıklayalım.

Elinizde 1 tane Bitcoin var ve 1 Bitcoin karşılığında 20 Ether alabiliyorsunuz. Bitcoin’in fiyatı sabit kaldığını ve Ether fiyatının yüzde 50 arttığını varsayalım. Bu durumda artık 20 Ether vererek 1,5 Bitcoin sahibi olabileceksiniz. Yani Bitcoin’lerini arttırmanın bir yolu da islet çiftleri arasındaki arbitraj denilebilir.

İlginizi Çekebilir : Endeks Nedir?

İşlem Çiftlerinin Faydaları

İşlem çiftleri, kripto paralarda arbitraj yapmanın yanısıra komisyon ücretlerinden kaçınmak için de en iyi yollardan birisidir.

Mesela elinizde DOGE var ve bunun karşılığında XRP almak istiyorsunuz. Bunu yapmanın yollarından birisi DOGE/USDT işlem çiftinde işlem yaptıktan sonra XRP/USDT işlem çiftini seçmektir. Burada da karşınıza iki kere komisyon ödeme işlemi çıkıyor.

Ancak DOGE/XRP işlem çiftini seçtiğinizde elinizdeki DOGE’ları satıp XRP alabilirsiniz ve bir kez komisyon ödemesi yapmış olursunuz. Yani bu durumda iki kere komisyon ödemekten kurtulmuş oluyorsunuz.

Elbette istediğiniz her işlem çiftini her borsada bulmak mümkün değil. Bu yüzden işlem çifti yelpazesi geniş ve güvenilir borsaları tercih etmek işinize yarayacaktır.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl