‘Katalan hükümeti referandum masraflarını gizlemek için Bitcoin kullandı’ iddiası

Sunday Express’de yer alan habere göre, İspanya’dan ayrılmak isteyen Katalan hükümeti, ayrılık referandumunda yapılan harcamaları gizlemek amacıyla Bitcoin‘i kullandı. İspanya’nın güvenliğini sağlayan Guardia Civil adındaki askeri kolluk teşkilatının ididasına yer verilerek referandum sırasında Amazon ve Google’dan alınan bazı hizmetler Bitcoin ile ödenedi. Google’ın Katalan hükümetine internet sitelerini siber saldırılardan koruyan Project Privacy Shield adlı aracı sağladığı öne sürülüyor. Amazon ise oy sayımında kullanılan bir hizmet vermiş. Katalan hükümetinin bu hizmetler için milyon Euro’ların üzerinde ödemeler yaptığı bildiriliyor. İddialarla ilgili Katalan...

Sunday Express’de yer alan habere göre, İspanya’dan ayrılmak isteyen Katalan hükümeti, ayrılık referandumunda yapılan harcamaları gizlemek amacıyla Bitcoin‘i kullandı.

İspanya’nın güvenliğini sağlayan Guardia Civil adındaki askeri kolluk teşkilatının ididasına yer verilerek referandum sırasında Amazon ve Google’dan alınan bazı hizmetler Bitcoin ile ödenedi.

Google’ın Katalan hükümetine internet sitelerini siber saldırılardan koruyan Project Privacy Shield adlı aracı sağladığı öne sürülüyor. Amazon ise oy sayımında kullanılan bir hizmet vermiş. Katalan hükümetinin bu hizmetler için milyon Euro’ların üzerinde ödemeler yaptığı bildiriliyor.

İddialarla ilgili Katalan hükümeti, Amazon ve Google ile temasa geçildi ancak taraflar herhangi bir yorumda bulunmadı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl