Jack Dorsey, Web5’i duyurdu: “Web3 VC’lerine elveda”

Jack Dorsey, Block şirketinin alt birimi TBD'nin "Web5" adı verilen merkeziyetsiz web projesini açıkladı.

Jack Dorsey’in şirketi Block’un merkeziyetsiz finansal hizmetler oluşturmayı kolaylaştırmayı hedefleyen bir alt birimi olan TBD, “Ekstra merkeziyetsiz Web platformu” olarak tanımlanan Web5’i duyurdu.

Projenin internet sitesinde Web5’in verilerin ve kimliğin kontrolünü kullanıcılara verecek ekstra merkeziyetsiz bir Web olacağı belirtildi ve Web’in mevcut yapısının eksikliklerine değinildi. Web’in bilgi alışverişini demokratikleştirdiği ancak önemli bir katmanın eksik, bu eksik katmanın da “kimlik” olduğu kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

“Hatırlayamadığımız yüzlerce hesap ve şifreyle kişisel verilerimizin güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Web’in bugünkü halinde kimlik ve kişisel veriler, üçüncü tarafların mülkiyetinde bulunuyor. Web5, uygulamalarınızda merkeziyetsiz kimlik ve merkeziyetsiz veri depolamayı sağlayacak. Web5, verilerin ve kimliğin sahipliğini bireylere geri verirken geliştiricilerin keyifli kullanıcı deneyimleri oluşturmaya odaklanmasına imkan verecek.”

Bitcoin tabanlı Ion’u kullanacak

Jack Dorsey’in büyük bir Bitcoin destekçisi olduğu biliniyor. Dorsey, daha önce de sonsuza kadar Bitcoin’i daha erişilebilir hale getirmek için çalışacağını söylemişti. Dolayısıyla bugün açıklanan Web5 projesinin bir noktada Bitcoin’e dokunması beklenebilir. Projenin sunumunda da Web5’in Bitcoin blok zincirinin üzerinde yer alan bir ikinci katman ağ olan Ion’u kullanacağı görülüyor. Ion, geliştirilmesinde Microsoft’un önemli katılarının olduğu bir merkeziyetsiz kimlik protokolü.

Son olarak Jack Dorsey, projeyi “Bu, muhtemelen internete en önemli katkımız olacak. Ekiple gurur duyuyorum. Web3 VC’lerine* elveda” ifadeleriyle duyurdu.

*Girişim sermayesi şirketleri, risk sermayedarları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Twitter’da büyük Web3 tartışması: Jack Dorsey takibi bıraktı

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl