Jack Dorsey’nin merkeziyetsiz Bitcoin borsası projesi başlıyor

Son aylarda Bitcoin'e verdiği desteği çok net şekilde gösteren ve hem Twitter hem de Square şirketi vasıtasıyla birçok yeni geliştirmeyi duyuran Jack Dorsey'nin önemli projelerinden birisi olan merkezi olmayan bir Bitcoin borsası konusunda sona gelindi. Square şirketi altında çalışan TBD biriminin başındaki isim olan Mike Brock, 19 Kasım'da bir 'white paper' yayımlayacaklarını açıkladı.

Jack Dorsey’nin CEO’luğunu yaptığı ve Bitcoin yatırımları da olan ödeme şirketi Square’in, merkezi olmayan Bitcoin borsası projesi hazır hale geliyor. Square’in halka açık geliştirici platformlar yaratmaya odaklanan birimi olan TBD’nin başındaki isim Mike Brock 19 Kasım’da white paper’ı yayımlayacaklarını belirtirken, Jack Dorsey de Twitter’dan hem bu gelişmeyi hem de merakla beklediğini belirten bir emoji paylaştı.

Mike Brock, “TBD olarak 19 Kasım’da oluşturduğumuz protokolü açıklayan bir white paper yayımlayacağız” dedi. Bir takipçisinin “Bunu video olarak da yapsanız ve sizin dilinizden anlamayan bizler de, konuyu daha iyi anlasak?” şeklindeki sorusunu da cevaplayan Brock “Güzel fikir, neden olmasın” dedi.

Merkeziyetsizliğe önem veriyor

Bilindiği üzere Jack Dorsey, özellikle Bitcoin bağlantılı projelerde merkeziyetsizliğe büyük önem veriyor. Temmuz ayında açıklanan merkeziyetsiz borsa plânından önce de Dorsey, Haziran ayında merkeziyetsiz ve izin zorunluğu olmayan, mobil bir cüzdan geliştirme çalışmalarına başlandığını duyurmuştu.

Geliştirmeler üst üste geliyor

Dorsey’nin Bitcoin geliştirmeleri sadece Square ile de sınırlı kalmadı. Twitter’a kısa süre önce Bitcoin ile bahşiş özelliğinin yanında sırada ise NFT’ler bulunuyor. NFT eserlerin profil fotoğrafına bağlanması ve bunun da Ethereum işaretiyle doğrulanmasıyla birlikte eserlerin görülebileceği bir de koleksiyon sekmesi profil sayfasında yer alacak.

Uyardı: Hiperenflasyon geliyor

Twitter ve Square CEO’su, 2016 yılından bu yana düzenli olarak her hafta Bitcoin alıyor ve en büyük kripto paranın en önemli destekçilerinden biri konumunda… Dorsey, geçtiğimiz günlerde attığı tweet’le “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek. Şu anda bunu yaşıyoruz. Önce ABD’de, daha sonra da tüm dünyada yaşanacak.Bu benim isteğim değil. Pozitif bir şey olduğunu da düşünmüyorum” demişti.

Amerikan Merkez Bankası (FED) başkanı Jerome Powell da yine kısa süre önce enflasyonun düşündüklerinden daha kalıcı olabileceğini söylemişti. Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones da yine politikacıların enflasyonun geçici olacağı yönündeki açıklamalarının doğru olmadığını ve enflasyonun kalıcı olduğunu belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl