Jamaika, kendi dijital parasını çıkarıyor: Cüzdan indirenlere 16 dolar

Karayip Denizi'nin bilinen adalarından Jamaika da kendi dijital parasını çıkarıyor. Jam-Dex adı verilecek olan parayı kullanan ilk 100 bin kişiye de 16 dolarlık hediye verilecek. Açıklamayı ülkenin başbakanı Andrew Holness'ın Facebook hesabından yapması da dikkat çekti.

El Salvador’un Bitcoin‘e geçişi, tüm dünyadaki enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşıyla artan hayat pahalılığı, başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların da dahil olduğu dijital varlıkların daha çok benimsenmesini sağladı.

Son olarak ise Karayip Denizi’nin bilinen ada ülkesi Jamaika da kendi dijital parasını çıkaracağını duyurdu. Başbakan Andrew Holness, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Jam-Dex adındaki dijital paranın resmen çıkarılmasının ardından devlet dijital cüzdanını aktive eden ilk 100 bin kişiye 2500 Jamaika doları (yaklaşık 16 ABD doları) verileceğini açıkladı.

“Gelecek ay hazır olabilir”

Konuyla ilgili bir açıklama da ülkenin maliye bakanından geldi. Jam-Dex’in başarısının, kullanım alanıyla doğru orantılı olacağını belirten Nigel Clarke, “Ne kadar çok dükkan ve işletme ödeme olarak kabul ederse, yaygınlaşması da o kadar fazla olur” dedi. Jamaika Digital Exchange’in kısaltması olan Jam-Dex’in 2021 yılı boyunca çeşitli kullanım testlerinden geçtiğini belirten bakan, gelecek ay dijital paranın resmen çıkarılabileceğini söyledi.

Banka hesabı olmayanlar KYC yapmak zorunda

Banka hesabı olan Jamaikalılar, Jam-Dex dijital cüzdanına sahip olma hakkını elde edecekler. Banka hesabı olmayanlar ise basitleştirilmiş bir “müşterini tanı” sürecinin ardından cüzdan açabilecekler.

Jam-Dex ile ilgili olarak ise arz ya da diğer teknik konularla ilgili bilgi verilmemesi de Facebook’taki yorumcular tarafından tepki çekti. Birçok yorumcu, bu dijital paranın, hükumetin halkın parasını almak için daha kolay bir yol olarak kullanılacağını iddia ederken, 16 dolarlık teşviği de “rüşvet” olarak nitelendirdi.

Hatırlanacağı üzere El Salvador da, Bitcoin’i yasal para ilân ettikten sonra Chivo cüzdanı indiren bireylere 30 dolarlık Bitcoin’i hediye etmişti. Ancak Bitcoin ile Jam-Dex arasında başta merkeziyetsizlik ve kısıtlı arz gibi çok büyük farklar bulunuyor.

Geçtiğimiz sene de bir başka Karayip Denizi ülkesi Bahamalar, kum doları adlı kendi dijital parasını çıkarmıştı. Bu para, dünyanın da ilk resmi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl