Jeff Bezos destekli emlak şirketi Bitcoin kabul edecek

Amazon.com'un kurucusu olan Jeff Bezos'un aile ofisi olarak hizmet veren Bezos Expeditions tarafından desteklenen Latin Amerika merkezli emlak startup'ı La Haus, bölgede artan adaptasyona uymak için Btcoin ödemelerini kabul edecek. Konuyla ilgili konuşan şirketin yönetim kurulu başklanı ise "Bitcoin'in geleceğin rezerv parası olacağını düşünüyoruz." dedi.

Kullanıcıların bir uygulama vasıtasıyla ev alım işlemlerini yapmalarına olanak sağlayan La Haus şirketi, müşterilerinin Bitcoin ile ödeme yapmalarına izin verme kararı aldı. İlk ödeme işlemleri için ise Meksika’nın Playa del Carmen şehri seçildi.

“Bitcoin geleceğin rezerv parası olacak”

Şirket yaptığı açıklamada ise ilerleyen dönemde bu uygulamanın 80 binden fazla emlak barındıran envanterin tamamına yayılacağını belirtti. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan şirket yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı Rodrigo Sanchez-Rios şunları söyledi:

“Şirket olarak Bitcoin’in geleceğin rezerv parası olacağını düşünüyoruz. Biz aslında bir teknoloji şirketiyiz. Bu konuda öncü olmamız normal karşılanmalı. Emlak alım satımlarında artık geleneksel evrak işlerini kademeli olarak bu sayede azaltmayı plânlıyoruz. Böylece işlemler çok daha hızlı şekilde tamamlanabilecek. Bilançomuzda ise ne kadar Bitcoin tutacağımıza henüz karar vermedik.”

Şirket hem zincirüstü hem de Lightning Network’teki işlemlerin yapılması konusunda Los ANgeles merkezli OpenNode firmasıyla da anlaşma sağladı. Aracı kurum rolündeki La Haus, satış yapan mal sahiplerine ise ücreti fiat para olarak ödüyor.

Latin Amerika’da adaptasyon artıyor

Bilindiği üzere yıllardır ekonomik krizlerle boğuşan Latin Amerika bölgesinde Bitcoin adaptasyonu her geçen gün artıyor. El Salvador’un en büyük kripto parayı yasal para haline getirmesi bu yönde şu ana kadar atılan en büyük adım olurken, Bitcoin’in yasal para olmadığı ülkelerde de halkların önemli bölümlerinin enflasyondan korunmak için kripto para yatırımlarını artırdığı biliniyor.

La Haus şirketi, projeye yardımcı olması için kısa süre Kolombiya’da başkan danışmanlığı ve bakan yardımcılığı yapmış bir isim olan Jehudi Castro-Sierra’yı kadrosuna katmıştı.

Yıllık 1 milyar dolarlık brüt işlem hacmi

2017 yılında Sanchez Rios’la birlikte, Kolombiya eski başkanı Alvaro Uribe’nin iki oğlu olan Jeronimo ve Tomas’ın kurduğu şirket, daha çok Kolombiya ve Meksika’daki yeni emlak projeleriyle ilgileniyor. Şu anda toplamda 10 şehirde faaliyet gösteren La Haus’un uygulamasında yılda brüt 1 milyar dolarlık işlem yapılıyor. Sanchez-Rios’a göre de uygulamanın aylık 1 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Şirket bir süre önce de, Jeff Bezos’un aile ofisi, Acrew Capital, Renegade Partners, Kaszek Ventures gibi şirketler ile Nubank kurucu ortağı David Velez’in de içinde olduğu birçok yatırımcıdan yaklaşık 150 milyon dolarlık fon toplamıştı.

La Haus şirket değerinin ne kadar olduğunu ise açıklamıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl