Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

John McAfee, Barselona’daki hapishane hücresinde ölü bulundu

john mcafee

Ünlü antivirüs yazılımı McAfee’nin kurucusu olan ve kripto para piyasasında 2017-2018 dönemine damga vuran John McAfee’nin Barselona’da kaldığı hapishanede intihar ettiği bildirildi.

Polis kaynaklarına dayandırılan haberlerde, McAfee’nin hapishane hücresinde ölü bulunduğu, ilk bulguların tamamının intihara işaret ettiği aktarıldı. Hücrede sağlık ekibi tarafından yapılan hayata döndürme çabalarının ise sonuç vermediği belirtildi. 

McAfee, 75 yaşındaydı. Geçen senenin Ekim ayında İstanbul’a gelmek üzere yola çıkan McAfee, Barselona havaalanında tutuklanmıştı. Tutuklamanın ABD’nin talebiyle yapıldığı açıklanmıştı.

Mcafee, ABD tarafından vergi kaçırmakla suçlanıyordu. Ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), da McAfee’yi para aldığını ifşa etmeden menkul kıymet tanıtımı yapmakla suçlamış ve dava açmıştı. SEC, McAfee’nin yanlış ve yanıltıcı kripto para tavsiyeleriyle 23 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini iddia etmişti.

Ünlü siber güvenlik uzmanı, intiharı öncesinde yapılan iade duruşmasında, kendisine yöneltilen suçlamaların siyasi maksatlı olduğunu öne sürmüştü. İspanyol savcı Carlos Bautista ise McAfee’yi bir vergi kaçakçısı olarak nitelendirdi ve suçlamaların politik motivasyonlarla yapıldığı iddiasını reddetti. İspanya Yüksek Mahkemesi, McAfee’nin ABD’ye iadesine bugün onay vermişti.

McAfee, son açıklamalarının birinde ABD’li yetkililerin kendisinin hala kripto para sakladığını düşündüklerini ancak şu anda hiçbir şeyi kalmadığını ifade etmişti. McAfee, “Keşke saklasaydım ancak birçoğu McAfee ekibinin içinde dağıldı gitti. Bana inanmanız gerekmiyor. Oradan kalan varlıklarıma da otoriteler tarafından alıkonuldu. Arkadaşlarım, korktukları için benimle görüşmüyorlar. Elimde hiçbir şeyim kalmadı ancak hiçbir pişmanlığım da yok” demişti.

McAfee kimdir?

1945 yılında İngiltere’de doğan John McAfee, İngiliz-Amerikan bir bilgisayar programcısı ve iş adamıdır. 1987 yılında McAfee Associates yazılım şirketini kurdu ve bu şirketi istifa ettiği 1994 yılına kadar işletti. Dünya çapında büyük bir üne sahip olan bu şirket, halen antivirüs azılımları satıyor. McAfee “ilk ticari antivirüs yazılımının yaratıcısı” ünvanının da sahibi.

McAfee’nin kurucusu olduğu şirket 2011 yılında Intel tarafından satın alınmıştı. Ünlü ismin servetinin 2007-2008 mali krizinden önce 100 milyon dolara kadar ulaştığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl