JP Morgan’dan Bitcoin raporu: Adil değeri 35 bin ama 100 bine ulaşabilir

ABD'nin dev yatırım bankası JP Morgan, Bitcoin'in gidişatıyla ilgili yeni bir rapor yayımladı ve en büyük kripto paranın şu anki adil değerinin 35 bin dolar olması gerektiğini belirtti. Raporunda, bu fiyata rağmen Bitcoin'de daha fazla yükseliş görülebileceğini yazan banka, 100 bin dolar veya üzeri fiyat tahminlerinin 2022 yılı için kabul edilebilir hedef bölgeleri olduğunu ifade etti.

Yatırım banakcılığı devi JP Morgan yeni yayımladığı raporla yatırımcılara, Bitcoin yerine emlak sektörünü tercih etmelerini önerdi. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre banka, ABD’de beklenen ekonomik büyümeyle birlikte hem oturum hem de ticari amaçlı mülklerin fiyatlarında önümüzdeki dönemde yükseliş olacağını kaydetti.

“Adil fiyat 35 bin dolar ama yükseliş beklentisi devam ediyor”

JP Morgan’ın raporunda Bitcoin’in adil fiyatının 35 bin dolar olarak görüldüğü ifade edilirken, ancak bu durumun 100 bin dolar ve üzeri beklentileri değiştirmediği kaydedildi. Bitcoin’in, en değerli metal altına göre 4 kat daha volatil bir varlık olduğu yazılan raporda, ayrıca yüksek fiyatların, yatırımcıların alım yapmasına bir engel teşkil ettiği belirtildi.

“Volatilite düşmezse 100 bin dolar ve üzeri fiyat gelebilir”

Bununla birlikte JP Morgan, volatilitesinde büyük bir düşüş olmadığı takdirde en büyük kripto paranın, 2022’de 100 bin doları aşabileceğine inanıyor:

“2022 yılı için kabul edilebilir bir tahmin olan 100 bin dolar ya da üzeri fiyat öngörüleri, Bitcoin volatilitesinde ciddi bir düşüş olmadığı sürece ulaşılabilir bir noktadır”

Bilindiği üzere şirketin CEO’su Jamie Dimon, sürekli olarak Bitcoin hakkındaki olumsuz açıklamalarıyla bilinen bir isim. Bitcoin’i geçen ay “değersiz bir varlık” olarak nitelendiren Dimon, bankanın müşterilerine kripto para hizmetleri sağlamasıyla ilgili olarak da, “İnsanların onu talep etmesi, bizim bu hizmeti vermemizi gerektiriyor. Ancak bu durum, Bitcoin’in benim için değersiz bir varlık olduğunu değiştirmiyor” demişti.

Dimon 2017’de de, herhangi bir kripto para işlemi yapan bir çalışanını görmesi halinde onu işten atacağını söylemiş, daha sonra ise bu tavrının doğru olmadığını kabul etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl