JPMorgan’dan itiraf: Kripto paralar nedeniyle pazar payımızı kaybedebiliriz

JPMorgan Chase, yıllık raporunda kripto para birimlerine yer verdi ve kripto para birimleri nedeniyle pazar payını kaybedebilecekleri belirtildi.

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından JPMorgan Chase, yıllık raporunun “Risk Faktörü” kısmına dün kripto para birimleri ile ilgili bir bölüm ekledi.

Raporda “Risk Faktörü” başlığı altındaki “Rekabet” bölümünde, JPMorgan’ın operasyonlarını tehdit eden yeni bir rakip olarak kripto para birimleri belirtiliyor:

“Hem finansal kuruluşlar hem de onların bankacılık dışı rakipleri ödeme işlemlerinin ve diğer hizmetlerin kripto para birimleri gibi aracılık gerektirmeyen teknolojiler tarafından bozulabileceği riskiyle karşı karşıya.”

Raporun devamında JPMorgan’ın müşterilerini elinde tutabilmek amacıyla hizmetlerini modifye etmek için daha fazla harcama yapmasının gerekebileceği belirtildi. Ayrıca, “Bu rekabet, muhtemelen JPMorgan’ın ürün ve hizmetlerinin fiyatlarını aşağı çekmesi veya pazar payını kaybetmesiyle sonuçlanabilir.” ifadesi kullanıldı.

Bank of America da aynı itirafta bulunmuştu

ABD’nin en büyük ikinci bankası Bank of America’nın yıllık raporunda da “Müşterilerimiz, spekülatif ve riskli olduğunu düşündüğümüz kripto para birimleri gibi alanlarda iş yapan ve ürün sunmuş diğer piyasa katılımcılarıyla iş yapmayı seçebilir.” ifadesi yer almıştı.

JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, geçtiğimiz yılın Eylül ayında yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’i “sahtekarlık” olarak nitelendirmiş, Bitcoin ticareti yapan bir çalışanını gördüğünde onu kovacağını söylemişti.

Son olarak JPMorgan’ın şirket içi raporunda kripto para birimlerinden “yenilikçi” ve “yok olma ihtimali düşük” şeklinde bahsedilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl