Jump ve Jane Street çekildi, kripto işlem hacimleri çakıldı

Bitcoin fiyatı 26 bin dolar ile 28 bin dolar arasında gezinmeye devam ederken kripto işlem hacimleri ise yılın en düşük seviyesine yaklaşmaya başladı. Küresel çaptaki iki büyük piyasa yapıcının ABD kripto sektöründen çekilmesinin, düşüşte etkisinin olabileceği ifade ediliyor.

PEPE ve WOJAK gibi “meme coin”lerin kısa süreli olsa da artırdığı kripto para işlem hacimleri, son 1 haftada yılın en düşük seviyesine yaklaşmaya başladı. The Block‘tan alınan verilere göre kripto para borsalarındaki 7 günlük hareketli ortalama hacimleri sene başından bu yana en düşük seviyeye çok yaklaştı.

17 Mayıs günkü rakamlara göre işlem hacmi toplam değeri 12.8 milyar dolar oldu. Mart ayında ise bu rakam zirve yapmış ve 46 milyar dolara çıkmıştı.

Bununla birlikte Bitcoin Volatilite Endeksi’nde de ciddi bir azalma görülüyor. Rakamlar, nisan ayında 96’ya çıkan endeksin 17 Mayıs itibarıyla 58.5’e düştüğünü gösteriyor. İşlem hacimlerindeki azalma Bitcoin dominansının da artmasına neden oldu. Sene başında %38’in altında olan dominans bugünlerde ise %45 civarında yer alıyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta ABD medyasından Bloomberg, iki büyük piyasa yapıcı olan Jump ve Jane Street’in ABD’deki regülasyon belirsizliği nedeniyle kripto sektöründen çekilme kararı aldığını yazmıştı.

Jane Street’in sadece ABD’den çıkmakla kalmayacağı aynı zamanda küresel çapta da küçülmeye gideceği belirtilirken, Jump Trading’in ise küresel operasyonlarını büyümeye devam etmek istediği yazılmıştı.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl