Kanada ETF çıkışlarında 9 yılın rekoru görüldü

Dünyadaki enflasyon oranlarının artışı ve yaşanan diğer ekonomik krizler Kanada'daki borsa yatırım fonlarına da büyük darbe vurdu. Yatırımcılar hisse senetleri ve kripto para fonlarında yaptıkları çıkışlarla sert bir satış hareketinde bulundular.

Geçtiğimiz sene ilk kez Bitcoin ve Ethereum ETF’lerine izin verilen Kanada’da, küresel ekonomik kriz tüm borsa yatırım fonlarını vurdu. Kanadalı ETF’ler, 2013 yılından sonra aylık fon çıkışlarında rekor kırdı. Bu satış dalgasında, kripto para ETF’leri de nasibini aldı.

Dünyada kripto para ETF’lerini en erken kabul eden ülkelerden biri olan Kanada’da bu tarz yatırım fonlarında Haziran ayında yaşanan çıkış, 700 milyon Kanada dolarını (yaklaşık 537 milyon ABD doları) buldu. Bu rakam, yönetim altındaki varlıkların da %16’sına denk geliyordu.

National Bank Financial analisti Daniel Straus’un raporunda, hisse senetlerine odaklanan ETF’ler de yer aldı. Rapora göre yatırımcılar ilk olarak Kanada ve ABD’li endeks fonlarından yüklü miktarlarda çıkışlar yaptılar. Kanada borsalarından listelenen ETF’lerden yapılan çıkışlar Haziran ayında 682 milyon Kanada doları oldu.

RBC iShares’de 1 milyarlık satış

Öte yandan Royal Bank of Canada ve BlackRock ortaklığıyla oluşturulan RBC iShares ise en büyük darbeyi alan ETF’ti. Bu fondan 1 milyar Kanada doları çıkış oldu.

Öte yandan tahvillerin 2022 yılındaki çok kötü performansına rağmen yatırımcılar, sabit gelirli ETF’lere ise 2.1 milyar Kanada doları yatırım yaptılar. Straus bu alımlarla ilgili olarak ise, “Bunun sebebi, merkez bankalarının ‘daha yumuşak bir iniş’ yapabileceği beklentisinin oluşup, tahvil getirilerinin yükselebileceği yönündeki düşünceydi” dedi.

Son dönemin tartışılan yatırım tarzı olan ESG odaklı ETF’lere ise Haziran ayında 290 milyon Kanada doları giriş oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl