Yoğun elektrik talebinin faturası kripto madencilerine çıktı: “Enerji vermeyin”

Kanada'da kamu hizmet sağlayıcısı Hydro-Quebec, elektrik dağıtım düzenleyicisi kurumlara blok zincri endüstrisine elektrik verilmesinin durdurulmasını talep etti.

Dünyanın en çok kripto para madenciliğinin yapıldığı bölgelerden olan Kuzey Amerika’nın Quebec bölgesinde devlet kurumları şirketlerden kripto para madencilerine verdikleri elektriği kısa süre içerisinde kesmelerini talep etmeye başladı.

Kanada’ya bağlı olan Quebec bölgesinin kamu hizmeti sağlayıcısı konumundaki Hydro-Quebec, önümüzdeki yıllarda elektrik talebinin yoğun şekilde artacağını iddia ederek, enerji dağıtım kurumu Regie de l’energie’den blok zinciri odaklı çalışan şirketlere elektrik dağıtımını durdurmasını talep etti.

Hydro-Quebec’in 2023 ile 2032 yıllarını kapsayan enerji plânı dahilinde böyle bir talepte bulunduğu belirtildi. Kurum önümüzdeki 10 yıllık süre içerisinde elektrik talebinde %14’lük bir artış beklediğini açıklamıştı. Yapılan açıklamada ayrıca madencilik faaliyetlerine ayrılan 270 megawatt’lık elektriğin şebekeler üzerinde ciddi bir baskı oluşturabileceği belirtilmişti.

Regie de l’energie’nin ise bu talebi kabul edip etmeyeceği henüz belli değil ancak uzmanlar devlet kurumundan gelen böyle bir talebin reddedilme olasılığının düşük olduğunu belirtiyorlar.

Madencilik şirketlerinin özellikle düşen fiyatlardan dolayı iflasın eşiğine geldikleri biliniyor. Bilançosunda sadece 24 BTC kalan ABD’li Core Scientific şirketi Ekim ve Kasım borç ödemelerini yapamayacağını duyururken, Iris Energy’nin de iflasını açıklamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl