Kanada’da Acil Durumlar Yasası yürürlükte: Kripto parayı da kapsıyor

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Acil Durumlar Yasası'nın yürürlüğe konulduğunu açıkladı. Kara para aklamayla mücadele önlemlerini genişleten yasa, kripto paraları da etkiliyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülke genelinde devam eden protestolara karşı Acil Durumlar Yasası’nı yürürlüğe koydu. Bu, yasanın 1988’de kabul edilmesinden bu yana ilk defa gerçekleşti. Trudeau, açıklamasında “Bunu Kanadalıların güvende olmasını sağlamak, insanların işlerini korumak ve kurumlarımıza olan inancı geri kazanmak için yapıyoruz.” dedi. Yasa, orduyu da göreve çağırmayı mümkün kılıyor ancak Trudeau, böyle bir planlarının olmadığını ifade etti.

Acil Durumlar Yasası’yla hükümet, esas olarak protestoculara mali desteğin yollarını kapatmayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra serbest dolaşım veya toplanma haklarının da geçici olarak askıya alınması söz konusu.

Öte yandan Trudeau ile birlikte açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, bankaların mahkeme kararı ve hukuki sorumluluk olmadan banka hesaplarını da derhal dondurabileceğini ya da askıya alabileceğini söyledi.

Önlemler kripto paraları da kapsıyor

Ayrıca kara para aklamayla mücadele önlemleri de genişletiliyor. Freeland protestoculara destek amacıyla para toplamak için kullanılan kitle fonlaması ve ödeme hizmeti sağlayıcılarının Mali İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi’ne kaydolmaları, büyük ve şüpheli işlemleri bildirmeleri gerekeceğini ifade etti. Bunun kripto paralar veya dijital varlıkları da kapsadığını ekledi.

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin tabanlı kitle fonlaması platformu Tallycoin’de Kanadalı kamyoncular için bir kampanya başlatılmış, kampanyada 20 BTC’nin üzerinde fon toplanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl