Kanada’daki Bitcoin ETF yarışı kızıştı, ABD’de tartışma başladı

ABD'de Bitcoin ETF'lerinin ne zaman kabul edileceği, hatta önce vadeli Bitcoin ETF'lerinin mi, yoksa direkt olarak Bitcoin'i takip eden ETF'lerin mi kabul edileceği konusu konuşulurken komşu ülke Kanada'da yaşananlar ise yeni bir tartışmayı ortaya çıkardı. Purpose'dan iki ay sonra ETF ürünü çıkarmasına rağmen rakibini, aldığı yatırım anlamında geride bırakan 3iQ ETF'i, geniş bir yatırımcı kitlesindeki "İlk ETF çıkaran kazanır" fikrini değiştirdi.

ABD hala bir Bitcoin ETF başvurusunun, SEC tarafından kabul edilmesini beklerken, Kanada’da ise yüzmilyonlarca dolar bu ürünlere akmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Kuzey Amerika bölgesinin ilk Bitcoin ETF’i Purpose Bitcoin ETF’ydi (BTCC). Purpose’dan sadece 2 ay sonra ise ona rakip olarak 3iQ CoinShares Bitcoin ETF’i (BTCQ) sahneye çıktı.

3iQ CoinShares, Purpose’dan liderliği çaldı

3iQ CoinShares Bitcoin ETF’i (Nisan ayı), Purpose ETF’inden (Şubat ayı) daha sonra piyasaya sürülse de, kısa sürede 950 milyon dolarlık yatırım almayı başardı. Purpose’da ise bu rakam şu an 1 milyar dolar. Ancak BTCQ, piyasaya daha geç girdiği için daha fazla meblağ elde etmiş oldu, yani Purpose’dan liderliği çaldı.

Çizgiyi ilk geçen yarışı kazanacak mı?

ABD’deki 6.8 trilyon dolarlık ETF pazarı düşünüldüğünde buradaki yarışın ne kadar sert olacağı şimdiden belli oluyor. Uzmanlar, ABD’de ilk ETF onayını alacak şirketin bu anlamda yarışı kazanacağını söylüyorlar. Bazıları ise, SEC’nin de bu düşüncede olduğunu, dolayısıyla toplu bir kabul ya da ret kararı verme olasılığının da bulunduğunu belirtiyorlar.

Ancak Kanada’da 3iQ CoinShares Bitcoin ETF’inin, kısa sürede Purpose ETF’inden liderliği alması, bu durumun ABD’de de yaşanabileceği konusunu gündeme getirdi. İlk olmanın, uzun vadede daha fazla yatırım alınacağı anlamına gelmediği fikri yavaş yavaş uzmanların aklında yer etmeye başladı.

“Uzun vadede her ETF’in aynı olmadığı görülecek”

Bloomberg’e konuşan Londra merkezli ETC Group’un kurucusu ve CEO’su Bradley Duke’e göre, yatırımcılar bir ETF’e yatırım yapmadan önce altyapı, güvenlik ve ekrandaki likidite dahil olmak üzere birçok faktörü değerlendiriyor:

“İhraççı, kesinlikle ilk anda avantajı elde edecek ve ilk olduğu için basındaki haberlerden yararlanacak. Ancak uzun vadede yatırımcılar tüm ürünlerin aynı olmadığını ve her birinin olumlu ve olumsuz yanları olacağını görecekler”

3iQ’nun, Purpose’a göre daha fazla yatırım almasının altında, bu ETF’in daha ucuz olduğu fikri de yer alıyor. BTCQ’da toplam harcamalar için %1.25’lik bir pay alınırken, bu rakam Purpose’da ise %1.5 şeklinde…

Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart’a göre, ürünün arkasındaki şirketin marka değeri de çok önemli. 3iQ ve CoinShares’in kripto para evrenindeki bilinirliği de düşünüldüğünde, bu ETF’e güven duyulması normal bir durum.

Önce vadeli ETF, sonra Bitcoin ETF’i mi?

ABD’de ilk Bitcoin ETF başvurusunda bulunanlar VanEck ve Invesco… Sonbahar aylarında kabul edilme ihtimali olan ETF başvuruları için uzmanlar, SEC başkanı Gary Gensler’in son açıklamalarından yola çıkıyorlar ve bir vadeli Bitcoin ETF’inin, direkt olarak Bitcoin’e bağlı bir ETF ürününden daha önce onay alabileceğini belirtiyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl