VanEck’in spot Bitcoin ETF’i için karar gününe çok az kaldı

Ekim ayında kabul edilen iki vadeli Bitcoin ETF'inin ardından artık gözler en yakın spot Bitcoin ETF'inin karar gününe çevrildi. Şu anda başvuru yapılan eski Bitcoin ETF'i konumundaki VanEck'in ürünü için son gün 14 Kasım... ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ya başvuruyu onaylayacak ya da reddedecek.

Bitcoin’in Ekim ayında çok ciddi bir yükseliş rallisi başlatmasına sebep olan ETF’lerde yen bir dönüm noktası geliyor olabilir. Ekim ayında hem Valkyrie hem de ProShares’in vadeli Bitcoin ETF’leri kabul edilmeden önce fiyat hareketine başlayan en büyük kripto para, SEC’nin verdiği onayların ardından yükselişini daha da hızlandırmıştı.

Rekorlar ardı ardına gelmişti

Vadeli Bitcoin ETF’leri beklenenden büyük ilgi görürken, tarihi rekorlar da ardı ardına gelmişti. ProShares Bitcoin ETF’i (BITO) İlk işlem günü 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşırken, ikinci işlem gününde ise bu rakamın da üzerine çıkarak 1.275 milyar doları görmüştü. ETF’in varlıkları da 1 milyar doları geçmişti. ETF aynı zamanda varlıklarda 1 milyar dolara en hızlı şekilde ulaşan borsa yatırım fonu da olmuştu.

Uzmanlar spot ETF’i daha önemli görüyor

İşte vadeli Bitcoin ETF’lerine olan büyük ilgi, spot ETF’lerin önemini de bir kez daha gösterdi. Direkt olarak Bitcoin fiyatını takip eden bu tarz yatırım fonlarını kripto para uzmanlarının vadelilere göre çok daha önemli ve güçlü gördüğü biliniyor. Dolayısıyla spot Bitcoin ETF’inin kabul edilmesi çok daha büyük bir kurumsal yatırımcı dalgasını çekebilir.

Nihai karar verilecek

Vadeli ETF’lerin bu denli ilgi gördüğü bir ortamda spot ETF’lerin onay alması, Bitcoin fiyatının çok daha büyük bir yükseliş hareketine başlamasına da sebep olabilir. Daha önce birçok kez VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunda karar gününü uzatan ve erteleyen SEC’nin ise bu kez böyle bir şansı yok. Yani kurum ya “evet” ya da “hayır” diyecek.

SEC başkanı Gary Gensler’ın da spot ETF’lere, vadeliler kadar sıcak bakmadığı biliniyor. SEC, son olarak ise kaldıraçlı işlemlere izin veren bir Bitcoin ETF’i ile ‘short’ pozisyon açma özellikli bir başka ETF’e ret cevabı vermişti. SEC’nin şu anda Şikago Ticaret Borsası’ndan (CME) satın alınan vadeli kontratlar dışındaki varlıklardan herhangi birine sahip olan fonlara sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Ancak şunu hatırlatmakta fayda var ki, spot Bitcoin ETF’i, reddedilen bu iki ETF gibi spekülatif değil. Dolayısıyla vadeliler kadar olumlu bakılmasa da, bu iki ETF gibi anında reddedilecek tarzda da değil.

SEC geçtiğimiz hafta Valkyrie spot Bitcoin ETF’i için vereceği kararın tarihini de ertelemişti. Bu ETF için de son karar 7 Ocak 2022’de verilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl