Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe

Çin'in kripto para madenciliği yasaklarının ardından birçok şirketin göç ettiği ülkelerden biri olan ve yapılan akaryakıt zamlarının ardından isyanların patlak verdiği Kazakistan'da internet erişiminin tamamen kesilmesinin ardından Bitcoin madencilik havuzları da büyük darbe aldı.

Kazakistan’da askerlerin de sokağa inmesine rağmen birkaç gündür durdurulamayan protestolar devam ederken, devlet yönetimi internet bağlantısını kesti. Bitcoin madenciliğinin önemli bir bölümünün yapıldığı ülkede bu adımın ardından madencilik havuzları da olumsuz etkilendi.

Kesintiden en fazla etkilenen havuzlardaki düşüşlerin ise şu şekilde olduğu belirtiliyor:

1THash (%82 düşüş),
OKEx Havuzu (%46.3 düşüş)
KuCoin Havuzu (%22.7 düşüş)

Tüm hash rate’in %18’ine sahip!

Kazakistan’daki durumun bu kadar önemli hale gelmesinin en büyük sebebi ise ülkenin son dönemde madenci göçüne uğraması ve toplam hash oranının yüzde 18’lik seviyeye çıkması… Özellikle Çin yasaklarından sonra madenciler, hem elektriğin ucuz olduğu hem de ABD ve Rusya’ya göre geçişin çok daha kolay olduğu Kazakistan’ı da ciddi şekilde tercih etmişlerdi.

Ancak tüm yaşananalara rağmen durum, Çin’in kripto para madenciliğini yasakladığı döneme göre çok daha iyi gözüküyor.

Son dönemde İran ve Kosova’da olduğu gibi Kazakistan’da da enerji problemi ortaya çıkmış ve madencilik tesisleri bir kez daha tartışma konusu olmuştu ancak sadece Aralık ayında 100 şirketin madencilik işletmesi olarak kayıt yaptırdığı belirtildi.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin hash oranı, saniyede 165 exahash civarında seyrediyor… Çin yasaklarının ardından Haziran ayında, madencilerin “kepenk indirmesiyle” bu rakam 85 EH/s’nin de altına düşmüştü.

Blockstream’den mesaj: Uydu kullanılsaydı sorun olmazdı

Öte yandan blok zinciri teknoloji şirketi Blockstream de, Kazakistan’daki olaylara kayıtsız kalmadı ve merkezi bir yönetimin internet bağlantısındaki sorunlara karşı her zaman ikinci bir plânın olması gerektiğini belirten bir açıklama yaptı:

“Kazakistan’daki internet kesintisine rağmen şirketler Blockstream uydu sistemini ya da başka alternatifleri kullansalardı, madencilik operasyonları sorunsuz devam edebilirdi.

Her Bitcoin madencisi ve düğüm operatörü, güvenlik için her zaman yedek biriletişim kanalına sahip olmalıdır. “

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl