Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Nobel ödüllü ekonomist: Koronavirüs paniği yeni başlıyor

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller'e göre koronavirüs paniği, henüz yüksek boyutlara ulaşmadı. Shiller, piyasaların daha da kötüye gitme ihtimalinin son derece yüksek olduğunu ileri sürüyor.

Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller, piyasadaki büyük düşüşlerin henüz bitmediğini belirtti.

Shiller’e göre, hisse senedi piyasalarıyla ekonomi şu anda çok savunmasız bir durumda ve koronavirüs paniği henüz yüksek boyutlara ulaşmadı bile.

Pazartesi günü CNBC’nin “Trading Nation” programında konuşan Yale Üniversitesi profesörü Shiller, “Bu hastalık belirgin semptomlar göstermeden önce bile size bulaşabiliyor. Bu sebeple salgın sırasında insanları karantinaya almak daha da zor. Bu, işin hikaye kısmı daha başlamadık bile. Tüm bunlara bakıldığında piyasaların daha da kötüye gitme ihtimali ciddi şekilde yüksek” dedi.

Duyguların finansal kararları nasıl etkilediğine dair bir bilim olan Davranışsal İktisat üzerine bir otorite olan Schiller’in, “Anlatı Ekonomisi: Hikayeler Nasıl Viral Oluyor ve Büyük Ekonomik Olayları Nasıl Etkiliyor” adlı son kitabı tam da koronavirüsün Wall Street’i salladığı şu günlerde çıktı.

“Tehlikeli bir dönemdeyiz”

Shiller ayrıca, “Şu anda iki çeşit salgın var. Birincisi koronavirüs salgını, diğeri ise bilimsel gerçekliğe uymayan ve bir hikayeye dayanan korku salgını. Ve bu hikaye çok çarpıcı bir şekilde gelişiyor. Piyasalar için tehlikeli bir dönemdeyiz” yorumunu yaptı.

Koronavirüs salgını ABD piyasalarını adeta bir ayı piyasası döneminin kenarına getirdi. Pazartesi günkü büyük düşüş, en uzun boğa piyasasının 11. yıldönümünde gerçekleşti. Dow, S&P 500 ve Nasdaq 2008’den bu yana en kötü günlerini yaşadılar. Dow neredeyse yüzde 8 düşerek günü 2,014 puanda kapadı.

Shiller sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük olasılıkla bir resesyon dönemi yaşayacağız. Bu zaten iş dünyasının dağılmasına ve insanların geri çekilmelerine yol açıyor. Böyle bir ortamda yaratıcı yeni yatırımlar görmeyeceğiz.”

Geçtiğimiz Mart ayında yine bir “Trading Nation” programında boğa piyasasının biteceği konusunda uyarılarda bulunan Shiller, piyasalardaki salgının kötüleşip kötüleşmeyeceği konusundaki kaygının devam edeceğini düşünüyor:

“Alınan önlemlerin ne kadar etkili olacağını göreceğiz ancak benim fazla umudum yok. Hem koronavirüs salgını hem de bu bahsettiğim korku salgını gerçekten tehlikeli durumda.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl