Kraken’den Bitcoin ATM üreticisi şirkete güvenlik açığı uyarısı

Kraken borsası, dünyanın en büyük Bitcoin ATM üreticisinin makinelerinde yazılım ve donanımla ilgili güvenlik açıkları olduğunu ve Nisan ayında şirkete uyarılarda bulunduklarını açıkladı. Her sene sayısı gittikçe artan ATM'lerden fiat para karşılığında Bitcoin alınabiliyor.

ABD’nin ve dünyanın en büyük borsalarından biri olan Kraken’in Security Labs departmanı en çok kullanılan Bitcoin ATM çeşitlerinden birinde güvenlik sorunları olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada makine üreticisi olan General Bytes şirketinin Nisan ayında uyarıldığı, şirketin bazı yamalar geliştirdiği ancak bazı donanımsal kontrollerin yapılması gerektiği yazıldı.

Coin ATM Radar’ın verdiği bilgiye göre, piyasanın en büyük ikinci Bitcoin ATM üreticisi olan General Bytes, küresel pazarın da %22.7’lik bölümüne sahip. Kraken ekibine göre, General Bytes’ın BATMtwo (GBBATM2) modeli QR koddan Android işletim yazılımına, ATM’nin yönetim sisteminden, makinenin donanım kasasına kara birçok güvenlik açığına sahipti.

ATM sayılarında rekor kırıldı

Kripto para piyasasının 2020 sonu itibariyle büyük bir boğa rallisine girmesi piyasanın birçok kolu gibi ATM’lere de yansıdı. Coin ATM Radar’ın verilerine göre 2020 yılında Bitcoin ATM şirketleri ciddi bir büyüme yaşarken, toplam ATM sayısı da bu sene %70’lik artışla 24 binin üzerine çıktı. 2020 yılında toplam kurulan ATM sayısı 7620’ydi ancak bu rakam 2021 yılının Temmuz ayında 10 bin oldu. Yani Yılın kapanışına 6 ay kala, 2020’deki toplam makine sayısı geçilmişti.

Dünyada toplamda 75 farklı ülkede Bitcoin ATM’si olduğu belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl