Kripto şirketi Voyager Digital, iflas bayrağını çekti

Geçtiğimiz haftalarda Alameda Research ile 200 milyon dolar USDC ile 15 bin adet Bitcoin miktarında döner kredi anlaşması yapan Voyager Digital, iflas başvurusunda bulundu.

Kripto broker’lık firması Voyager Digital, ABD iflas kanununun 11 maddesine bağlı kalarak iflas başvurusunda bulundu. Bu maddeyi kullanarak iflasını isteyen şirketler, belli şartlarda yeniden yapılandırılma sürecine giriyor.

Alameda’dan kredi almışlardı

Hatırlanacağı üzere iflasın eşiğinde olan bir başka fon şirketi Three Arrow Capital’a temerrüt bilirimi de gönderen Voyager, Alameda Research’ten de yüklü miktarda kredi almış ancak buna rağmen geçtiğimiz Cuma günü platformda yatırma, çekim ve işlem yapma özelliklerini de askıya almıştı.

Bu krediye rağmen, daha sonraki ilk hisse senetleri piyasası gününde Voyager hisselerinde çok ciddi düşüşler meydana gelmişti. Şirket hisseleri yüzde 40 oranında düşmüştü.

Voyager Digital’in yönetimi altındaki kripto paraların değeri, en iyi dönemde 7 milyar dolar civarındaydı.

Domino taşı gibi düşüyorlar

LUNA/UST krizinin başlamasıyla Terraform Labs de 80 bin Bitcoin satmış,  bu satışlar, 3AC, Celsius ve Voyager gibi likiditeye ihtiyacı olan şirketlerde daha büyük krizler yaratmıştı. Borçların ödenememesiyle birlikte de iflaslar sıra halinde gelmişti.

Öte yandan bir başka “kripto bankası” Celsius ise borçlarını ödemeye devam ediyor. Celsius’un tasfiye olması için Bitcoin fiyatının şu an da 3 bin doların altına gerilemesi gerekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl