Kripto düşüşünden en çok etkilenenler “yeniler”

Kripto para piyasaları dün itibariyle yeni bir düşüş hareketi daha yaşadı ve Mayıs ayındaki LUNA krizinden sonra bir kez daha yatırımcılar büyük kayıplar yaşadı. Bitcoin son 18 aydaki en düşük fiyat seviyesine geri çekilirken, ABD medyasından Bloomberg ise kripto para yatırımcılarıyla konuştu. Yeni yatırımcıların portföyleri %50 erirken, bu rakam eskilerde ise %10 civarında...

Enflasyon, savaş, bölgesel gerginlikler, tedarik zincirleri sorunları ve Fed faiz politikası derken kripto para piyasaları da dünyadaki belirsizlik ortamından ciddi şekilde etkilendi. Mayıs ayında önce Terra LUNA, Haziran ayında ise Celsius krizleri tetikleyici unsular oldu ve Bitcoin 20 bin dolar seviyesine kadar geri çekildi.

“Bir dahaki sefere elimde nakit de bulunduracağım”

ABD medyasından Bloomberg ise hem yeni hem de eski yatırımcılarla konuştu ve onların hissiyatlarını haberleştirdi. Matt While adında 18 yaşında bir genç, Mart 2021’de kripto para piyasasına girdiğini, önce Bitcoin ve Ethereum alma amacında olduğunu ancak, Elon Musk’ın “Saturday night Live” adlı programa katılmasıyla birlikte adeta “FOMO”landığını ve bu yüzden de Dogecoin de aldığını belirtti.

Portföyünün yüzde 50’sinin eridiğini belirten While, “Bir dahaki sefere elimde kesinlikle nakit de bulunduracağım. Grafik aşağıya düştükçe moraliniz bozuluyor ve satmak istiyorsunuz. O paranın büyük bölümünü nakitte tutsaydım, harika olurdu” dedi.

Yeniler %50, eskiler %10 eridi!

18 yaşındaki While’ın portföyü bu düşüşte %50 erirken, 2015 yılında Bitcoin ve kripto para yatırımı yapmaya başlayan İngiliz vatandaşı Kader Hüseyin’in ise sadece %10’luk bir düşüşe maruz kalması ise dikkat çekti. Bloomberg’e konuşan 29 yaşındaki Hüseyin, üniversitede arkadaşlarının zorlamasıyla Bitcoin almaya başladığını ve o dönemden bu yana bazen al-sat yaptığını bazen ise sadece hodl ettiğini belirtti. Hüseyin, Pazartesi günkü düşüşte portföyünün yüzde 10 kadar düştüğünü söyledi.

“Dip seviye nerede bilmiyoruz, satış yap”

Yine Bloomberg’e konuşan Synchronous Varlık Danışmanlığı firmasında yönetici olan Shane Sideris de, bir müşterisinin kendisini aradığını ve Pazartesi günkü düşüşle birlikte Kasım ayındaki Solana ve Ethereum yatırımlarını, zararı kabullenerek satmasını istediğini söyledi:

“Müşterim, bu durumda çok fazla para kaybettiğini belirtti ve benim panik satışı yapmama tavsiyeme uymayarak %80’lik zararı kabullendi. Bana sürekli olarak ‘Dip seviye neresi bilmiyoruz. Burası da olabilir, çok daha aşağısı da… Bunu öğrenmeye çalışmak istemiyorum’ dedi ve satış yapma talimatı verdi”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl