Bitget kullanıcı güveni için 200 milyon dolarlık koruma fonu başlattı

Bitget borsası hack ve hırsızlık olayları başta olmak üzere yaşanabilecek kayıplara karşı 220 milyon dolarlık bir koruyucu fon yarattığını açıkladı. "Koruma fonu" ile birlikte yatırımcı ve kullanıcı güvenini artırmak isteyen borsanın bu fonu, 6 bin Bitcoin ile 80 milyon USDT'den oluşuyor.

Kripto para piyasalarında yaşanan hack olaylarının yanı sıra fonların ve kredi şirketlerinin risk yönetiminin vasat seviyede kalması ve fiyat düşüşlerinde savunmasız şekilde yakalanması, sadece 2 aylık sürede yüz milyarlarca dolarlık tasfiyelerin yaşanmasına sebep oldu.

Bu durum milyonlarca kişinin kripto para endüstrisinden belki de bir daha hiç girmemek üzere çıkmasına sebep olup ciddi güven kaybına da yol açarken, Bitget borsası ise bu güveni yeniden sağlamaya yönelik bir adım attı.

Singapur merkezli borsa, 6 bin Bitcoin ve 80 milyon USDT’ten oluşan yaklaşık 220 milyon dolarlık bir “koruma fonu” oluşturdu. Borsadan yapılan açıklamada, bu fonun yatırımcı güvenini artırmak ve güvenlik endişelerini gidermek maksatlı oluşturulduğu yazıldı.

“Bizim adımımız diğer borsaları da harekete geçirecektir”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bitget borsası yöneticisi Gracy Chen, “Koruma fonu, yatırımcıların endişelerini azaltmamıza ve muhtemel yeni kullanıcıları platforma dahil etmemize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu adım, diğer merkezi borsaları da, hesap verebilirlik açısından harekete geçirecektir. Tüm bunların sonunda yatırımcıların güveni tekrardan kazanılacaktır” dedi.

2018 yılında kurulan ve 20 bin aktif trader’ı bulunduğu belirtilen türev borsası, açıklamasında fonun 3 yıl boyunca korunacağının da taahhüdünü verdi. Fon ayrıca üçüncü taraf bir sigorta şirketine de bağlı olmayacak.

İlk Binance başlatmıştı

Hatırlanacağı üzere 2019 yılının yaz aylarında da Binance borsası hack’lenmiş ve borsadan 40 milyon dolarlık varlık açlınmıştı. Borsa, kullanıcı kayıplarını kendi kasasından ödemiş ve bu sayede ciddi bir repütasyon elde etmişti. Binance’in “Secure Asset Fund” yani güvenli varlık fonu adındaki fonunun kısaltması olan “SAFU”, kripto para yatırımcılarının en çok kullandığı kısaltmalardan biri olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl