Müşterilerini zarar ettiren kripto para borsasına 200 bin dolar ceza

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, ülkenin en büyük kripto para borsası olan Bithumb’a 2017’deki bir hizmet kesintisi sırasında müşterileri zarara soktuğu için 200 bin doların üzerinde para cezası verdi.

Güney Kore Yüksek Mahkemesi’nin nihai kararı, Bithumb’ın lehine sonuçlanan daha önceki bir mahkeme kararını bozmuş oldu. Borsaya dava açan 132 yatırımcının her biri için 6 ila yaklaşık 6 bin 400 dolar arasında değişen zararların mağdurlara ödenerek telafi edileceği söyleniyor.

Mahkemenin kararında, “Teknolojik arızalar sebebiyle oluşan yük ya da maliyet, hizmet için komisyon ödeyen kullanıcılar tarafından değil, hizmet operatörü tarafından üstlenilmelidir.” deniliyor.

Verilen sözler yerine getirilmedi

12 Kasım 2017’de Bitcoin fiyatı önemli ölçüde düşmüş ve bu da verilen alım satım emirlerinin sayısında önemli bir artışa neden olmuştu. Sonuç olarak Bithumb tarafından kullanılan sistem yaklaşık bir buçuk saat boyunca askıya alındı. Şirket o zamandan bu yana, platformun verdiği sözleri yerine getiremediğini ve kesintiler yüzünden para kaybettiklerini iddia eden kullanıcılar tarafından açılan davalarla karşı karşıya kalmıştı.

Geçtiğimiz hafta polis ve vergi dairesi yetkilileri vergi kaçakçılığı şüphesiyle Bithumb’a baskın düzenlemişti. Ulusal Vergi Servisi (NTS), vergilendirme ve uyumu artırma çabalarının bir parçası olarak, ülkeden vergi müfettişlerinin borsanın Seul’deki merkezini ziyaret ettiğini duyurmuştu. Bithumb Korea, Bithumb Holdings ve iştiraklerinin dahil olduğu tüm yerli ve yabancı işlemler şu anda inceleme altında.

Eski başkanı 70 milyon dolarlık davada aklandı

Öte yandan borsanın eski başkanı Lee Jung-Hoon, geçtiğimiz günlerde Güney Koreli kripto para borsasını satın alması esnasında şirketi 70 milyon dolar dolandırdığına yönelik yapılan suçlamadan beraat etmişti.

Güney Kore’de devam eden 100 milyon dolarlık dolandırıcılık davasında savcıların ülkenin en büyük ikinci kripto borsasının fiili sahibi Lee Jung-hoon için sekiz yıl hapis cezası istediği bildirildi.

BK Group’un kripto borsasını satın alma planlarından vazgeçmesinin ardından şirketin en büyük hissedarı dolandırıcılık suçlamasıyla yargılanmaya başladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl