ABD Hazine Bakanlığı’na karşı bir kripto davası daha

Washington, D.C. merkezli kâr amacı gütmeyen bir blok zincir savunma grubu olan Coin Center, popüler Ethereum mikser uygulaması Tornado Cash’i kara listeye alması nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı’na dava açıyor.

Bilindiği üzere ABD Hazine Bakanlığı, Ethereum üzerinde çalışan açık kaynak temelli kripto para karıştırma hizmeti veren Tornado Cash’i kara listeye almış ve yaptırımlar uygulamıştı.

Bu sebeple davacılar, Hazine Bakanlığı’nın ağustos ayında Tornado Cash’e yaptırım uygulamasının “yasal yetki sınırlarını aştığını” belirtiyor.

Dava, Tornado’ya uygulanan yaptırım nedeniyle Hazine Bakanlığı’na karşı açılan ikinci dava özelliğini taşıyor.

Dev kripto borsası Coinbase de destek veriyor

Daha önce ABD’li kripto para borsası Coinbase, aralarında iki Coinbase çalışanının da bulunduğu altı program kullanıcısının geçen ay açtığı bir davaya destek veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Fed’in üst düzey yetkilisinden bankalara kripto para uyarısı

Hazine’nin yaptırımı onaylamasına yönelik itirazlar blok zinciri teknolojisi için emsal teşkil edebilir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve Coinbase tarafından desteklenen davalar Hazine’nin yetkisini aştığı konusunda mahkemeyi ikna etmeyi amaçlıyor.

Dava dilekçesinde, “Amerikalılar Tornado Cash’i kendi mal varlıklarını korumak adına tek taraflı olarak kullanıyorlar. Hazine’nin bu yasal unsura meydan okuması, kendilerine Amerikan ekonomisini yönetmek için esasen sınırsız özgürlük verecek bir güç iddiasını taşıyor” dendi. Coin Center, Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash’e karşı uyguladığı yaptırımların bir otorite ihlali olduğunu savunuyor.

ABD’de Tornado Cash’e yaptırım kararı

Ağustos ayının başlarında, her siber hırsızlık vakasında hacker’ların en çok kullandığı protokol olan Tornado Cash’e ABD Hazine Bakanlığı’ndan yaptırım kararı çıkmıştı. ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) de Tornado Cash ile 44 adet kripto para adresini “siber bağlantılı yaptırım uygulanacaklar” listesine almıştı.

Ethereum Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl