Kripto paralardaki düşüş, bu fon yöneticilerini ürkütmüyor

Kripto para yatırımcılarının son aylarda piyasada çılgın hareketlere maruz kalması durumu, küçük yatırımcılara satmak için fonları küçük birimlere ya da token’lara ayırmak adına blok zinciri teknolojisini kullanmaya hazırlanan varlık yöneticilerini ürkütmedi.

Bitcoin, Fed’in agresif faiz artırımı ve yaşanan ultra yüksek enflasyonun yatırımcıları riskli varlıklardan uzak tutmasıyla, haziran ayında bir gün içinde yaşadığı yüzde 15’lik düşüşün ardından geçen hafta sadece birkaç dakika içinde yüzde 7,7 düşüş kaydetti.

Kripto para sektörünün ayrıca başka sorunlarla da karşı karşıya kaldığı aşikâr. Bu hafta, kripto borç verme platformu Celsius, on milyonlarca dolarlık fonları kaybettiği iddiasıyla eski yöneticisine dava açtı.

Öte yandan, alternatif yatırım firmaları Hamilton Lane (HLNE.O) ve Partners Group, geçtiğimiz yıl fonları tokenize ederek daha fazla ürün geliştirmeyi düşündüklerini bildirdi.

Reuters‘a konuşan ancak ismi gizli tutulan bir kaynağa göre, İngiliz varlık yönetim şirketi Abrdn, bu yıl piyasaya tokenize edilmiş bir fon sürmeyi düşünüyor. Rakip varlık yönetim şirketi Schroders’in de sektöre yatırım yaptığı söyleniyor. Bu tür fonlarda token’lar, yatırımcıya katılım hakkı sağlayan halka arz yoluyla dağıtılıyor.

Varlık yöneticilerinin gözü blok zinciri teknolojisinde

Amerikan yönetim danışmanlığı firması Oliver Wyman’dan Magnus Burkl yaptığı açıklamada, “Müşterilerine özel pazarlar sunmayı ve bu alanda lider olmayı hedefleyen her varlık yöneticisi, blok zinciri teknolojisini gözden geçirecektir” dedi.

Ancak bazı potansiyel yatırımcılar, teknoloji ve kripto para birimleri arasındaki yakın bağlantı konusunda temkinli davranmaya dikkat ediyor. Yatırım şirketi Hamilton Lane’in küresel operasyon başkanı Fred Shaw, firmasının yatırımcılara kripto ve blok zincirinin aynı şey olmadığını anlatmaya çalıştığını ifade etti.

Tokenize edilmiş varlıkların takibini yapan yatırım platformu Securitize CEO’su Carlos Domingo, kripto para piyasasındaki sıkıntıların ABD merkezli bir özel sermaye fonu yöneticisi müşterisinin, itibar riski nedeniyle bu yılın başlarında piyasaya süreceği tokenize edilmiş fonu ertelemesine neden olduğunu belirtti. Domingo yakında bu planı hayata geçireceklerini de ekledi.

Likit olmayan varlıklarla ilintili riskler sebebiyle, bu tür varlıklara yatırım yapan birçok fon, minimum 10 milyon dolarlık bir yatırımla yalnızca profesyonel yatırımcılara açık.

Paul Hastings’in ortağı Arun Srivastava düzenleyicilerin, perakende yatırımcıların tokenize edilmiş olsun ya da olmasın likit olmayan varlıklara yatırım yapmasına olanak tanıma konusunda gönülsüz olmaya devam edebileceğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl