ABD’de 3 kongre üyesinden kripto lehine yasa tasarısı

ABD Kongresi’nin üç cumhuriyetçi üyesi, yatırım yöneticilerinin 401(k) kodlu emeklilik planlarında Bitcoin ve kripto para birimlerine de yer verilmesini içeren Emeklilik Tasarruf Modernizasyon Yasası adlı bir yasa tasarısı sundu.

Hazırlanan yasa tasarısıyla, mütevellilerin sunmasına izin verilen varlık türlerine sınıflar ekleyerek bu süreçte 1974 tarihli Çalışan Emeklilik Gelir Güvenliği Yasası’nda değişiklik öneriliyor. Bu şekilde yatırım yöneticileri sorumluluktan korunuyor. Tasarı, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine erişim sunma konusunda güvene dayalı görev ihlali sorumluluğunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Tasarıda, “Bir mütevelli, bu bölüm kapsamındaki mütevelli yükümlülüklerinin ihlalinden sadece kapsam dahilindeki yatırımı tavsiye etmek, seçmek veya izlemekten sorumlu olmayacaktır.” dendi.

Belgede, dijital varlıkların tipik bir 401(k) tasarruf planı kapsamında yönetilebilen diğer ortak varlıklara dahil edildiği bildirildi.

Ayrıca, Senato Bankacılık Komitesi’nden Senatör Pat Toomey, Senatör Tim Scott ve Temsilciler Meclisi üyesi Peter Meijer’in tasarının Kongre’deki hamileri olduğu söylendi.

Siyasetçiler halefleri gelmeden yasaları belirliyor

Kasım ayında yapılacak ara seçimler yaklaşırken “topal ördek dönemine giriyoruz” diyen Senatör Toomey, bu dönemin genellikle milletvekillerinin seçmenlerin ilgisini çeken konularda oyalandıkları bir dönem olduğunu kaydetti. Toomey, görevden alınacak siyasetçilerin halefleri göreve gelmeden önce yasaları değerlendirdiğinin altını çizdi.

Buna ek olarak, bir başka raporda Tommey’in tasarıyı sadece dijital varlıklar için değil, genel emeklilik tasarruflarını artırmaya yönelik bir yıl sonu vergi paketi anlaşması olarak sunmayı planladığı ileri sürülüyor.

Yatırım devi Fidelity bu konuda başı çekmişti

Yatırım devi Fidelity, bu yılın başlarında 401(k) emeklilik hesaplarında Bitcoin’e yer vermeyi planlayan ilk şirket olmuştu. Bitcoin alımlarıyla bilinen Michael Saylor’ın yönettiği MicroStrategy de ürünü kullanmayı taahhüt eden ilk firma olmuştu.

ABD Çalışma Bakanlığında Çalışan Faydaları Güvenlik Yönetimi Başkan Yardımcısı olan Ali Khawar da Fidelity şirketinin, 401(k) emeklilik fonlarına Bitcoin‘in de eklenebilmesine izin vermesine karşı olduğunu belirtmiş “Ortalama Amerikalı için büyük risk” demişti.

➤ Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl