Bir kripto ETF’i bu seneki getirisiyle ETF piyasasını sarstı

SEC’nin spot ETF kararını sürekli ertelediği varlık yönetim şirketi VanEck’in DAPP koduyla işlem gören Crypto and Blockchain Innovators UCITS ETF’i, bu yılın başından beri yüzde 100’den fazla getiri sağladı. Söz konusu ETF, tam olarak yüzde 110’a ulaşan getirisi ile dikkatleri üzerine çekti ve 2023’te şimdiye kadar en çok getiri sağlayan ETF oldu.

Türkçe kısaltması BYF olan ve Borsa Yatırım Fonu olarak bilinen ETF’ler, yatırımcıların hisse senetlerine, bonolara, diğer varlıklara veya bu yatırımların bir kombinasyonuna yatırım yapmasını sağlıyor.

Portföyde 20 şirket var

DAPP’nin diğerlerinden sıyrılmasının nedeni, portföyünün MVIS Global Digital Assets Equity endeksi tarafından takip edilen 20 şirkette yoğunlaşması ve kripto paralardaki hareketlere olan duyarlılığı.

Bu şirketler arasında Block ile Coinbase gibi önemli kuruluşların yanı sıra Bitfarms, Riot Blockchain, Marathon Strategy, Hut 8 Mining Corp ve Hive Blockchain Technologies gibi kripto para madencilik şirketleri de bulunuyor.

Bitcoin, son 12 ayda yüzde 11.2 düşmüş olsa da, bu yıl yüzde 62 artış kaydetti. Aynı dönemlerde DAPP, yüzde -19.1 ve yüzde 109 getiri sağladı.

“Şirket hisseleri ile kripto para korelasyonu yüksek”

VanEck’te ETF ürün yöneticisi olan Kamil Sudiyarov, ilgili şirketlerin hisseleri ile kripto para piyasası arasındaki korelasyonun oldukça yüksek olduğunu, bu nedenle DAPP’in yılın başından bu yana geniş kripto para piyasası fiyat hareketlerinin faydasını gördüğünü söyledi. Sudiyarov, DAPP’in yüksek performansının nedenini endeks yapısına bağladı.

Yönetici, yüksek beta oranı yani duyarlılığın hem iyi hem de kötü yanlarını vurguladı. Sudiyarov, piyasalar düştüğünde düşüşler daha belirgin olurken, piyasalar iyi gittiğinde ise DAPP’in de iyi performans gösterdiğini kaydetti.

Öte yandan, Invesco CoinShares Global Blockchain UCITS ETF (BCHN) yalnızca yüzde 13,4’lük mütevazı bir kazanç elde etmiş olsa da Global X Blockchain UCITS ETF (BKCH) gibi diğer rakip ürünler, 2023’te yüzde 94,8’lik kayda değer bir getiriyle DAPP’yi yakından takip etti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl