Rus Facebook’u, kendi kripto parasını resmen piyasaya sürdü

Rusya'nın en büyük sosyal medya platformu Vkontakte, VK Coin adını verdiği madenciliği yapılabilen kripto parasını piyasaya sürdü..

CryptoGlobe’de yer alan habere göre VK olarak da bilinen Rus sosyal medya devi Vkontakte, VK Coin adını verdiği kendi sanal parasını çıkarttı. Bu coin’le ilgili “Blockchain tabanlı bir kripto para mı yoksa sadece Vkontakte platformunda kullanılan bir dijital para mı?” sorusu şu anda belirsizliğini koruyor.

VK Coin, platformun kendi kripto parasını çıkaracağı ve bunu da kendi ödeme sistemi olan VK Pay’e entegre edeceğiyle ilgili geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerin arkasından geldi.

Rus yerel haber ajansı Tass’a göre, iOS ve Android cihazları için şu anda mevcut olan bir mobil oyun uygulaması aracılığıyla platform kullanıcıları tarafından VK Coin’in madenciliği yapılabilir. Bu coin’leri kazanan kullanıcılar, bunları biriktirebilir veya birbirlerine gönderebilir. Tass bu haberini, oyunda VK coin varlıklarına dayalı en iyiler listesinin olmasına bağlıyor.

VK Coin’in platformun ödeme sistemi olan VK Pay’de kullanılacağı iddiaları da yine VK Pay’in paylaştığı bir notla doğrulandı sayılır. Notta, yakında mağaza sekmesinden VK Pay’le alışveriş yapılabileceği belirtiliyor.

Bu hafta itibariyle, VK Coin’in 4 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanıldığı ve en zenginin çoktan 890 milyon coin’e ulaştığı bildiriliyor. Bazı haberler, kullanıcıların VK Coin’le platformda alışveriş yapmaya başladığını aktarıyor.

Öte yandan VK Coin’in herhangi bir kripto para borsasında listelenip listelenmediğine dair bir bilgi yok.

Günde 6.5 milyar mesaj trafiğiyle Rusya’nın en büyük sosyal medya platformu olan VK, Facebook’un rakibi olarak biliniyor.

Rakip Facebook da kendi kripto parasını geliştirme uğraşında. Facebook’ta 50’yi aşkın mühendisten oluşan bir ekip, sır gibi saklanan proje üzerinde 2018’den bu yana çalışıyor. Yakın zamanda yayınlanan ve güvenilir kaynaklara dayandırılan haberlerde Facebook’un kripto parasını listelemeleri için borsalarla görüşme halinde olduğu ileri sürülmüştü.

→ BINANCE’TEN KRİPTO PARALARDA STAKİNG HİZMETİ

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl