Fahiş komisyonlar tahsil eden kripto platformuna milyon dolarlık ceza

New York merkezli bir kripto para platformu olan Coin Cafe, New York Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada uzlaşma yoluna gitti ve 4.3 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. Platformun, yapılan işlemler için fahiş ücretler tahsil ettiği belirlendi.

etf nedir

Brooklyn merkezli bir kripto para şirketi olarak bilinen Coin Cafe, New York Başsavcısı ile uzlaşmaya vardı.

New York Eyalet Başsavcısı Letitia James tarafından yapılan açıklamaya göre Coin Cafe, yatırımcıları dolandırdığı gerekçesiyle 4.3 milyon dolarlık bir ceza ödeyecek.

Sadece bir müşteriden aylık 10 bin dolar

Şirketin, cüzdan depolamasını web sitesinde “ücretsiz” olarak pazarlamasına rağmen, yatırımcılardan Bitcoin’lerini saklamak için aşırı ve açıklanmayan ücretler aldığı ortaya çıktı. Bu ücretler o kadar yüksekti ki yatırımcıların hesaplarını tamamen boşalttı. Coin Cafe’nin bir müşteriden bir ayda 10 bin doların üzerinde, başka bir yatırımcıdan ise 13 ay boyunca 51 bin doların üzerinde ücret aldığı belirlendi.

7.5 yıl faaliyet yürüttü, habersizce ücret artırdı

Söz konusu platform, 2015 yılının temmuz ayında faaliyete geçmişti. Ayrıca, New York’ta zor alındığı bilinen bir lisans olan BitLicense’e sahipti. Yaklaşık 7.5 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde faaliyet yürüten Coin Cafe, komisyon tutarlarını dört kez değiştirdi ve her defasında tahsil ettiği tutarları artırdı. Buna göre bir yatırımcı, 30 gün içerisinde Bitcoin’ini transfer etmez, alış veya satış işlemi yapmazsa hesabındaki tutarın yüzde 7.99’unu veya 99 dolarlık Bitcoin ödüyordu. Bu komisyon ücretleri, web sitesi üzerinde açıkça belirtilmemiş ve kullanıcılar bilgilendirilmemişti.

Gelen şikayetler üzerine başsavcılık, bir müfettiş görevlendirdi. Müfettiş, Ekim 2022’de Coin Cafe’de bir hesap açtı ve iki defa Bitcoin alımı yaptı. İki ayrı işlemde 208 dolarlık Bitcoin alan müfettiş, bir süre sonra hesabından 99 dolarlık ücret çekildiğini tespit etti. Böylece 208 dolarlık Bitcoin, 109 dolara düştü.

“Coin Cafe bedelini ödeyecek”

New York Başsavcısı, Coin Cafe’nin yanlış yönlendirilen tüm yatırımcılara tazminat ödemeyi kabul ettiğini söyledi. Bu tazminat, bilgileri dışında kendilerinden ücret tahsil edilen 340’tan fazla New Yorklu yatırımcıya ödenecek 508 bin doların üzerinde bir meblağı da kapsıyor.

James açıklamasında,”Coin Cafe, aldatıcı pazarlaması ve etkin düzenleme eksikliği nedeniyle yüzlerce New Yorkluyu binlerce dolar dolandırdı. Bu durum, New Yorklu yatırımcıların zor kazandıkları paralarını yatırdıkları diğer finans kurumları gibi kripto para sektörünün de neden daha iyi düzenlenmesi gerektiğinin bir başka örneğidir. Her New Yorklu, yatırımlarının sağduyulu düzenlemeler ve gerçek gözetim ile korunduğundan emin olmayı hak ediyor.” dedi

Kurumun sert duruşu sürüyor

New York Başsavcılığı, kripto alanındaki etik dışı davranışlara yönelik katı yaklaşımıyla biliniyor. Son yıllarda, USDT’nin ihraççısı Tether de dahil olmak üzere önde gelen kripto para firmalarına karşı çeşitli yaptırım kararları alındı ve bazılarıyla anlaşmalara varıldı.

Başsavcılık, tüm New York sakinlerine, anonimlik seçeneğinin de sunulmasıyla birlikte, herhangi bir dolandırıcılık faaliyeti örneğini ofise bildirmelerini istedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl