“Pump-dump” ile suçlanan ‘kripto fenomeni’ için 2.5 milyon dolarlık iddia

Geçtiğimiz günlerde, ismi pek bilinmeyen, piyasa değeri bakımından küçük olan kripto para projelerini tanıtarak takipçileri üzerinden haksız kazanç sağladığı öne sürülen ‘kripto fenomeni’ hakkında yeni bir iddia daha ortaya atıldı.

Twitter’da 1 milyondan fazla takipçiye sahip Lark Davis ismindeki bu kişinin Celsius’un iflasından önce platformdan yaklaşık 2.5 milyon dolar çektiği iddia ediliyor. Söz konusu iddia, daha önce yine Davis’i işlem kanıtlarıyla beraber suçlayan ZachXBT‘den geldi. ZachXBT’ye göre para çekme işlemleri, Celsius’un iflas söylentileri yayımladan çok önce yapıldı. Ayrıca Davis, aynı tarihlerde Youtube kanalı üzerinde Celsius’u tanıtan bir video da paylaştı. Bu videoda Celsius’un beğendiği bir platform olduğunu belirten Davis’in içeriden bilgi aldıktan sonra parasını çekmiş olabileceği konuşuluyor.

İddialar, Celsius’un iflas mahkemesinde görülen davasının bir parçası olarak kamuoyuna açıkladığı kapsamlı mali raporla da kısmen destekleniyor. Raporda, Mayıs 2022’de platformdan toplu olarak 12 milyon dolar çeken eski Celsius CEO’su Alex Mashinsky ve eşi de dahil olmak üzere her Celsius kullanıcısının isimleri ve işlemleri yer alıyor. Raporlara göre, Celsius’un kurucu ortağı Daniel Leon’un da 11 milyon dolar çektiği iddia ediliyor.

Sekiz token satışından 1.2 milyon dolar

Davis hakkındaki iddialar sadece bununla sınırlı değil. ZachXBT, geçtiğimiz günlerde de Davis’in tanıtımını yaptığı sekiz yeni token satışından elde ettiği token’ları piyasaya boşaltarak 1.2 milyon dolar kazandığını öne sürmüştü. Buna göre Davis, token’ların tanıtımını yapıp takipçilerine aldırırken kendisi satıyordu. ZachXBT ayrıca, Davis’in piyasa değeri düşük olan kripto para projelerinin fiyatlarını da zaman zaman düşürdüğünü ifade etmişti.

“Yanlış bir şey yapmadım”

Öte yandan Davis ise Twitter’dan yaptığı açıklamada suçlamaları reddetmişti. İlk olarak, bir token’a yatırım yaptığında bunu her zaman açıkladığını söyledi ve token işlemlerinden kâr elde etmesini haklı çıkaracak sebepler sundu.

Kendisinin “yanlış bir şey yapmadığını” ve token satış fırsatlarını token’lar piyasaya sürülmeden önce sunduğunu vurguladı. Davis ayrıca ayı piyasasında suçlanacak bir günah keçisi bulmanın kolay olduğunu da vurguladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl