Kripto fidye saldırısı, Yalova Belediyesi’ni de vurdu

Son yıllarda giderek artış gösteren kripto fidye saldırılarının son hedeflerinden biri Yalova Belediyesi oldu.

Kripto fidye saldırıları, kripto paraların hızla popüler hale geldiği son yıllarda giderek artış gösterdi. Hatta Türkiye’nin siber fidye saldırılarında dünyada altıncı, Avrupa’da ise ilk sırada olduğu açıklanmıştı.

Fidye saldırısı, saldırganın uzaktaki bilgisayara virüs yoluyla erişim sağlayarak tüm belgeleri şifrelemesi ve şifrenin açılması karşılığında Bitcoin veya kripto para talep etmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Bu tür bir saldırı, geçtiğimiz günlerde Yalova Belediyesi’nin başına geldi. Belediyenin, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na verdiği bilgiye göre, söz konusu saldırı 30 Ağustos 2020 tarihinde 01:00 – 09:00 saatleri arasında yaşandı. Saldırıdan dolayı, belediye veri tabanında bulunan vatandaş bilgilerine erişim sağlanamadı. Belediye, olayı bazı sunucuların çalışmamaması üzerine 09:00’da tespit etti.

Yalova Belediyesi, sunucular ve firewall’da yapılan incelemede dışarıya herhangi bir veri akışına rastlanmadığını aktardı. Ayrıca ihlalden çalışanlar, kullanıcılar ve müşterilere ait kimlik, iletişim, lokasyon, müşteri işlem ve finans verilerinin etkilendiğini kaydetti. İhlalden etkilenen tahmini kişi sayısı ise henüz bu aşamada belirlenebilmiş değil. Belediye, konu hakkında araştırmalarını sürdürüyor.

Belediyenin bir fidye ödemesi yapıp yapmadığı bilinmiyor. Ağustos ayında ABD merkezli bir seyahat devi olan CWT, on binlerce cihazın çevrim dışı olması ve çok sayıda belgenin ele geçirilmesiyle sonuçlanan bir fidye yazılımı saldırısı sonrası bilgisayar korsanlarına 4.5 milyon dolar değerinde Bitcoin ödemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl