Kripto para fonlarına üst üste dört haftada net giriş

18-24 Temmuz günlerini kapsayan haftada dünyadaki kripto para fonlarına yapılan net yatırım girişleri 30 milyon dolar oldu. Yatırımların en büyüğü 19 milyon dolar ile Bitcoin'e yapılırken, Ethereum da 8 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı. Haftanın en çok yatırım girişi yapılan ülkesi ise İsviçre oldu.

Avrupa’nın en büyük dijital yatırım şirketi Coinshares, haftalık kripto para yatırım raporunu açıkladı. Geçtiğimiz hafta kripto para fonlarına yapılan net girişler 29.6 milyon dolar olurken, en büyük pay ise Bitcoin’e aitti. 19 milyon dolar yatırım alan Bitcoin fonlarına yapılan girişler aynı zamanda Mayıs 2022’den bu yana haftalık girişlerin de en yüksek seviyesiydi.

Ethereum’da toparlanmalar devam ediyor

Geçtiğimiz aylarda çok ciddi çıkışların olduğu Ethereum fonlarındaki toparlanma da devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ETH fonlarına 8.1 milyon dolarlık giriş olurken, ay başından bu yana olan rakam 137 milyon dolara ulaştı. Ancak Ethereum fonlarına yapılan yatırımlar, yılbaşı baz alındığında ise hala eksi 316 milyon dolarda… Öte yandan bu fon girişi, tam 1 yıllık süre içerisinde ETH fonlarına yapılan haftalık yatırımların da rekorunu temsil ediyor. Haziran 2021’den bu yana fonlara bu miktarda haftalık giriş olmamıştı.

İsviçre bu yıl ABD’yi geçti

Bölgesel anlamda da İsviçre birçok ülkeden ayrışıyor. Son aylarda özellikle ETP’lerde büyük gelişme kaydeden İsviçre’deki fonlara geçtiğimiz hafta 16 milyon dolarlık giriş kaydedildi. Bu rakam Almanya için 8, ABD için ise 9 milyon dolardı. ABD’deki kripto fonlarına sene başından bu yana 305, İsviçre’dekilere ise 577 milyon dolarlık giriş oldu. Yılbaşından bu yana İsviçre fon yatırımlarında ABD’yi geçmiş gözüküyor ancak ABD toplam yönetim altındaki varlıklar açısından tüm dünyaya açık ara fark atıyor. ABD’deki kripto para fonlarının toplam değeri 21 milyar doların üzerinde, aynı rakam İsviçre için 1.7, Almanya için ise 1.2 milyar dolar.

Yönetim altındaki toplam kripto para fonlarının değeri ise 30 milyar doların üzerinde… Bu rakamın 19 milyar dolarlık kısmını ise dünyanın en büyük dijital yatırım şirketi Grayscale oluşturuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl