Avrupa Birliği, kripto paraları görüştü

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin bakanları, Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya gelerek kripto paralarla ilgili düzenlemeleri görüştü.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin bakanları, bir araya gelerek kripto paraları tartıştı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen toplantıda kripto para piyasasını negatif yönde etkileyecek herhangi bir söylemde bulunulmadı.

AA’da yer alan habere göre Avusturya’nın AB Dönem Başkanlığı kapsamında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Avusturya Ekonomi Bakanı Hartwing Löger, finansal piyasalarda istikrarın sağlanması ve para politikalarının normalleştirilmesinin yanı sıra kripto paraların kullanımına ilişkin yeni düzenlemelerin tartışıldığını aktardı. Löger, konuyla ilgili olarak “Bu pazarın büyük bir kısmına ilişkin düzenlemelerin henüz yapılmadığını biliyoruz. Bu durum çeşitli zorlukları beraberinde getiriyor. Hem rekabet hem de pazardaki firmalar açısından sıkıntılı bir durum. O bakımdan konunun Avrupa genelinde belli bir sisteme oturtulması için atılması gereken adımları ele aldık. Benim düşünceme göre Avrupa genelinde mümkün olduğunca ortak başlıklar altında kuralların belirlenmesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Kripto para piyasasında hem yatırımcı hem de tüketici için güvenliğin sağlanması gerektiğini kaydeden Löger, para aklama ve terörün finansmanının engellenmesi için bu yeni alanda belirli kuralların hayata geçirilmesinin önemine dikkati çekti.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskin ise şeffaflık ve güvenilirlik açısından sorunların olduğunu belirterek yaşanan olumsuzluklara karşın piyasanın varlığını sürdüreceğini ifade etti.

Dombrovskin, son olarak uluslararası kurumlarla birlikte kripto paralara dönük belirli düzenlemelerin yapılması için çalıştıklarını söyledi ve özellikle kara para aklama ile terörizmin finansmanı alanında AB yasalarını genişlettiklerini, kripto paralara da bu alana adapte edeceklerini aktardı.

→ BLOOMBERG: BITCOIN FİYATI İÇİN DAHA DA KÖTÜSÜ GELEBİLİR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl