G20 gözlemcisi, kripto paraları izlemek için bir çerçeve sundu

G20'ye yönelik analiz ve tavsiyelerde bulunmaya odaklanan bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) kripto para varlıklarını izlemek için bir çerçeve sundu.

Standartlaştırılmış çerçeve, Pazartesi günü bir raporla birlikte yayınlanarak G20 ülkelerinin ekonomiden sorumlu bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine iletildi.

Belgeye göre FSB’nin izleme girişimleri altın, para birimleri ve hisse senetlerine kıyasla piyasanın volatilitesinin yanı sıra, kripto varlıkların fiyat volatilitesi, ICO’ların boyutu ve büyümesi ile kripto paraların ödemelerde geniş kabulüne odaklanacak.

İngiltere’nin merkez bankası başkanı Mark Carney tarafından yönetilen FSB, ayrıca piyasa güvenine yönelik istihbarat toplamak amacıyla nitel raporları düzenli olarak derleyecek.

Kurul, çerçevenin arkasındaki mantığı da şöyle açıklıyor:

“FSB, kripto varlıkların şu anda küresel finansal istikrar için önemli bir risk oluşturmadığına inanırken piyasadaki gelişmelerin hızı ışığında ihtiyatlı izleme ihtiyacını kabul ediyor.”

Raporda FSB dışında diğer uluslararası düzenleyici kuruluların da kripto para sektörünün belirli alanlarını izleme girişimlerini hızlandırdıkları bildiriliyor.

Örneğin Ulusalararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü, üye ülkelerin yerli ve yabancı ICO’ların yatırımcılar üzerindeki etkilerini daha iyi analiz etmelerine yardımcı olmak amacıyla kendi çerçevesini geliştiriyor.

Öte yandan Basel Bankacılık Denetleme Komitesi de üye bankaların kripto paraların doğrudan ya da dolaylı olarak etkisi altında kalmaları konusunda veri topluyor.

Son olarak G20’ye üye ülkeler, Temmuz ayının 19-20-21-22 günlerinde bir araya gelerek kripto paralarla ilgili görüşecekler.

→ EOS ETHEREUM’A SALDIRMAKLA SUÇLANIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl