Kuzey Koreli hacker’lar kripto para fonlarını çalmak için Türkiye’ye saldırdı

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının Türkiye'deki finansal kurumlara siber saldırı düzenleyerek kripto para fonlarını çalmayı hedefledikleri belirlendi.

Siber güvenlik firması McAfee’nin geçen haftaki raporunda, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2-3 Mart tarihlerinde Türkiye’deki finansal kurumlara siber saldırı düzenlediği ve bu siber saldırıda kripto para fonlarını çalmayı hedefledikleri belirlendi.

Euronews’in haberine göre McAfee firmasında görevli Raj Samani, Kuzey Kore’nin bu girişimini ‘finansal hırsızlık’ olarak tanımladı.

Siber güvenlik uzmanları, Kuzey Kore’ye yönelik Batı yaptırımları sertleşirken, Koreli hackerların finans kurumlarına yönelik saldırılarında da artış olduğunu belirtiyor.

Uluslararası bankalardan ATM’lere kadar birçok yere saldırı düzenlendiğini belirten güvenlik uzmanları, hackerların Adobe Flash’da bulunan bir açığı kullanmak için çok kısa sürede bir virüs geliştirebildiklerine dikkat çekiyor.

‘Türkiye’deki birçok bilgisayara bulaştı’

McAfee, Türkiye’ye yönelik siber saldırıda, virüsün bir dosya içine yerleştirildiğini bunun da Türkiye’deki birçok bilgisayara bulaştığını açıkladı.

Virüslü dosyalarının ‘oltalama’ yöntemiyle Microsoft Word ekli e-postalar aracılığıyla yayıldığı ve kullanıcıları Bitcoin satın almaya yönlendirdiği öğrenildi. Türk kullanıcılara gönderilen e-postaların, sanal para platformunun ismine benzeyen falcancoin.io uzantılı bir hesaptan gönderildiği bildirildi.

Dosyayı görüntülemek içindeki virüsün otomatik olarak indirilmesi için yetiyor. Bu sayede hacklerler söz konusu bilgisayara uzaktan erişim sağlayıp hassas bilgileri çalabiliyor.

Öte yandan kripto paralara ve özellikle borsalara yönelik sık sık saldırı düzenleyen Kuzey Kore’nin bu saldırılar sonucunda 200 milyon dolardan fazla para kazanmış olabileceği iddia ediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl