Dünyanın en büyük hedge fonu şirketinden kripto para adımı

Yönetimi altında 150 milyar dolarlık varlık bulunan Man Group, FTX’in yarattığı kaos devam ederken özel bir kripto para hedge fonu kurmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre, dünyanın en büyük halka açık hedge fonu firması Man Group birkaç aydır, alternatif piyasaları belirlemek ve ticaret modelleri geliştirmekle görevli olan yatırım yöneticisi Andre Rzym tarafından geliştirilen plan üzerinde çalışıyor. Plan gizli olduğu için isimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuşan kişilere göre, şirketin bilgisayar destekli trading şirketi AHL, fonu yıl sonuna kadar piyasaya sürmek için hazırlık yapıyor.

Risklerin analizinden sonra piyasaya çıkacak

Söz konusu kişilerden biri, Man Group’un AHL bünyesinde halihazırda kripto para vadeli işlemleri yaptığını ve şirketin özel fonu ancak karşı tarafların oluşturduğu risklerin analizini yaptıktan sonra başlatacağını belirtti. Şirketin CEO’su Luke Ellis geçen yıl firmanın kripto stratejilerinin ölçeklenebilir olup olmadığını değerlendirdiğini söylemişti.

Man Group’un temsilcisi konuyla ilgili gelen sorulara cevap vermedi.

FTX ve kardeş trading şirketi Alameda Research’ün 11 Kasım’daki çöküşünün finans sektöründe yankıları devam ederken bu haberin gelmesi dikkat çekti.

FTX’in çöküşü, Bitcoin fiyatının bir hafta içinde yüzde 23 düşmesine sebep oldu. Bunun gibi dalgalanmaların hem yükselen hem de düşen piyasalarda para kazanmaya çalışan Man Group gibi hedge fonları için iyi bir haber olabileceği söyleniyor. Man’in kripto fonu, eylül sonunda yönettiği 138,4 milyar dolarla karşılaştırıldığında muhtemelen çok küçük kalacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl