‘Short’çular, kripto hisselerinde 470 milyon dolar kazandı

Kripto paralarla bağlantılı halka açık şirketlerin düşüşü, açığa satışçılar için adeta bir nimet oldu. Bu hisselerde kısa (short) pozisyon alan trader’lar, sadece kasım ayını kapsayan henüz gerçekleşmemiş kâr rakamaında yaklaşık 469 milyon dolara ulaştılar.

Bloomberg‘ün finansal analiz firması S3 Partners’tan aldığı verilere göre, iş zekâsı şirketi MicroStrategy bu ay çarşamba günkü kapanışa kadar yüzde 37 düşerek açığa satış yapanlara 286 milyon dolar piyasa kârı sağlarken, Coinbase’in yüzde 26’lık düşüşü 229 milyon dolar kazanç sağladı.

Rakiplerin büyük kaybı kâr getirdi

S3 Partners Genel Müdürü Ihor Dusaniwsky paylaştığı bir notta, Marathon Digital ve Silvergate Capital dahil olmak üzere diğer rakiplerin büyük kayıplarının, açığa satış yapan yatırımcıların kasım ayında kâr elde etmesine yardımcı olduğunu yazdı.

Yatırımcılar, Sam Bankman-Fried’in kurucusu olduğu FTX borsasının çöküşünün kripto para ekosisteminde ne kadar geniş bir alana yayılacağını tartışırken birçok hisse senedi düşüşe geçti.

Sektördeki FTX’in iflasından kaynaklanan yayılma, Bitcoin de dahil olmak üzere token’ları takip eden hisse senetlerinin düşmesine yol açtı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para, S&P 500 Endeksi’ndeki yüzde 1.1’lik kazanca kıyasla bu ay şimdiye kadar yaklaşık yüzde 20 düştü.

“Açığa satışlar artabilir”

Dusaniwsky, “Sektör genelinde daha geniş bir fiyat zayıflığı olasılığı arttıkça bu hisselerde açığa satışların artmasını bekliyoruz” diye yazdı. S3 tarafından sağlanan verilere göre, geçtiğimiz hafta yaklaşık 93 milyon dolarlık yeni açığa satış gerçekleştirildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl