Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

‘Düzenlenmemiş ICO’lar öldü’, STO çağına hoşgeldiniz

Blockchain'in geleceğiyle ilgili görüşlerini paylaşan Thomas Power, ICO çağının kapandığını ve artık düzenlenmiş ICO anlamına gelen STO çağının başladığını söyledi.

İş insanı Alan Sugar’ın en eski çıraklarından biri olan ve aynı zamanda “Tokenomics: The crypto shift of blockchains, ICOs and tokens” kitabının yazarı Thomas Power, dün öğle saatlerinde Blockchain’in geleceğiyle ilgili görüşlerini paylaşmak için Hard Fork Decentralized’da yerini aldı.

9 Spokes’un kurucusu ve BICRA yönetim kurulu üyesi olan Power, düzenlenmemiş ICO çağının sona erdiğine inanıyor.

Bunun illa kötü bir şey olması gerekmediğini ve bir kapı kapanırken başka bir kapı açılabileceğini söyleyen Power, son bir kaç yıldan beri ICO’lardan öğrendiğimiz şeylerin bizi potansiyel olarak daha sürdürülebilir olan yeni bir döneme taşıdığını düşünüyor. Bu yeni dönemin adı ise STO (Security Token Offering) yani düzenlenmiş ICO.

Buradaki temel farklılık, STO’ların yasal bir çerçeve altında güvenli, düzenlenmiş ve dağıtılmış olması. Bu durumda, düzenlemeler bir token’ın tomurcuk vermesi için hayati önemde.

Bugünün Blockchain dünyasıyla 1990’ların sonlarındaki dot-com balonu arasında paralellikler çizen Power, şunları söylüyor:

“O zamanlar 5,000 tane dot-comla alakalı iş vardı. Şimdi de 5,000 tane altcoin var. Ancak, Amazon hala burada ve internet de sona ermedi.”

Power’a göre, gerçekten de bu yılın başından beri kripto para fiyatlarındaki %90’lık düşüşe rağmen Bitcoin hala burada ve Blockchain geliştirmeleri devam ediyor. ICO’nun ölümüyle tanık olduğumuz şey, aslında STO çağının başlangıcı ve aynı zamanda pazarın rasyonelleşmesi.

Dot-com patlamasında büyük miktarda para toplayan, ancak kârlı hale gelemeyen ve sonunda iflas eden Pets.com gibi çok sayıda şirket vardı. Lakin, onlardan bazıları başarılı olmak için zamanın dijital ekonomisini destekleyen iş modelleri geliştirebildiler.

Eğer tarih tekerrür ederse, çoğu kripto paranın var olmaya devam edeceği söyleyebilir. Ancak, hepsi değil. Şu anda yapmaya çalıştıkları şeyler de değişecek. Daha da önemlisi, dinamikleri ve ekonomileri gelişmeye ihtiyaç duyacak.

Spekülatif bir değere sahip olmanın ötesinde, ayakta kalmaları için tüm tedarik zincirinde hayati bir rol oynayan gerçek hayatta kullanıma ve değere sahip olmalılar.

Haber: TheNextWeb

→BİTPAY CEO’SU: BİTCOİN FİYATINI HÂLÂ SPEKÜLASYONLAR BELİRLİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl