Kripto paralar, likidite skoruna göre sıralandı: Sürprizler var

Kripto veri sağlayıcısı Kaiko, kripto paraları likiditelerine göre değerlendirdiği üç aylık raporunun yenisini yayımladı.

Rapor, hangi token’ın piyasa değerinin daha çok yanıltıcı olduğunu da ortaya koydu. Araştırmada, ikinci çeyrekte SEC davalarında ismi geçen token’lar ve Binance US gibi borsalara özgü bazı likidite düşüşlerinin dışında küresel likiditenin sabit kaldığı belirtildi.

Hacim verileri ve piyasa derinliği dikkate alınarak oluşturulan likidite skoruyla sıralamalar aşağıdaki gibi oluştu. Grafiğin sol tarafında en iyi likiditeye sahip olan kripto paralar yer alıyor:

Kaynak: Kaiko
Kaynak: Kaiko

1. BTC

2. ETH

3. XRP

4. DOGE

5. LTC

6. SOL

7. BNB

8. ADA

9. MATIC

10. LINK

11. ARB

12. AVAX

13. SHIB

14. DOT

15. APT

16. TRX

17. XMR

18. ATOM

19. FIL

20. ETC

21. BCH

22. LDO

23. XLM

24. UNI

25. ICP

26. HBAR

27. OKB

28. TON

29. CRO

30. LEO

ATOM, FIL ve MATIC’te büyük düşüş var

Araştırmaya göre ATOM, bir önceki çeyrekle kıyaslandığında likidite sıralamasında büyük bir düşüş yaşadı ve 18. sıraya geriledi. Bunun nedeninin SEC’nin ATOM’u yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırmasının ardından piyasa yapıcı şirketlerin bu kripto paradan uzak durması olduğu düşünülüyor. FIL de SEC’nin açtığı davalardan olumsuz etkilenen bir başka kripto para oldu. Kripto para, geçen çeyrekten bu yana likidite sıralamasında tam 7 sıra kaybetti. Öte yandan MATIC de SEC davasının kurbanı oldu. MATIC, ilk çeyrekteki sıralamada 3. sırada yer alırken 5 sıra gerileyerek 8. sıraya indi.

ARB ve APT likiditede sınıfı geçti

Aptos blok zincirinin APT token’ı, piyasa değerini çok aşan bir likidite skoru elde etti. Raporda, ARB ve APT’nin piyasa büyüklüklerine göre en likit token’lardan oldukları kaydedildi.

Piyasa değerine göre en kötüler

Piyasa değerlerine göre en kötü likidite performansını ise LEO, TON, TRX ve OKB gösterdi. Bu kripto paraların likiditelerinde piyasa değerine göre negatif yönde büyük bir sapma var.

Likidite, kripto para yatırımcıları için büyük önem taşıyor. Kripto paraların nakde veya başka bir varlığa dönüştürülebilme derecesi olarak da ifade edilebilecek olan likidite, yatırımcıların varlıklarını satmalarını kolaylaştırırken fiyat istikrarını artırır ve oynaklığı da azaltır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl