Kripto para nedir?

Bitcoin’in günden güne yaygınlaşması ve popülerleşmesiyle Bitcoin‘in yakından ilişkili olduğu pek çok kavram da merak konusu oldu. “Kripto Para” kavramı da bunlardan biri. Peki kripto para nedir? En genel tanımıyla kripto para, tüm dünya vatandaşlarının her yere anlık para gönderebilmesini sağlayan, merkezi otoriteden ve devletlerden bağımsız bir dijital para birimidir. Şifreli bir teknoloji kullanılıyor Kripto para, isminden de anlaşılacağı üzere şifreli bir teknolojiyi kullanır. Bu teknoloji de blockchain (blok zinciri) olarak adlandırılmaktadır. Kripto paralar gücünü doğrudan blockchain teknolojisinden alır. Blockchain teknolojisinin...

Bitcoin’in günden güne yaygınlaşması ve popülerleşmesiyle Bitcoin‘in yakından ilişkili olduğu pek çok kavram da merak konusu oldu. “Kripto Para” kavramı da bunlardan biri. Peki kripto para nedir?

En genel tanımıyla kripto para, tüm dünya vatandaşlarının her yere anlık para gönderebilmesini sağlayan, merkezi otoriteden ve devletlerden bağımsız bir dijital para birimidir.

Şifreli bir teknoloji kullanılıyor

Kripto para, isminden de anlaşılacağı üzere şifreli bir teknolojiyi kullanır. Bu teknoloji de blockchain (blok zinciri) olarak adlandırılmaktadır. Kripto paralar gücünü doğrudan blockchain teknolojisinden alır. Blockchain teknolojisinin nasıl işlediğini merak ediyorsanız Blockchain nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Günümüzde en yoğun olarak kullanılan ve en fazla pazar payına sahip olan kripto paralar; Bitcoin, Ethereum, Ripple, Nem, Ethereum Classic, Litecoin, Dash ve Monero olarak sayılabilir. Kripto paraların toplam pazar büyüklüğü 65-90 milyar dolar arasında değişkenlik göstermektedir. En büyük pazar payına sahip olan Bitcoin’e dünya çapında 35-45 milyar dolar aralığında yatırım yapılmaktadır. Bitcoin’in ardından ikinci sırayı alan Ethereum ise 15-20 milyar dolar arasında değişen bir pazar payına sahiptir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. döviz Yanıtla

    içerik için teşekkürler çok faydalı oldu