Fed açıklaması öncesi kripto paralarda gergin bekleyiş

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki günlük toplantısı bugün sona ererken, TSİ 22.00'de ise ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı sonucunda çıkan faiz kararını açıklayacak. Jerome Powell'ın basın toplantısı öncesinde kripto para piyasaları da bekleme konumuna geçti. Bitcoin 50 bin doların altındaki seyrini devam ettiriyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün pandemi dönemi tahvil alımlarını bitirecek dönemi başlattığını, alımların azaltılma hızını artırdığını duyurması ve artan enflasyona karşı bir önlem olarak gelecek yıl faiz oranlarında artışa geçileceğinin sinyalini vermesi bekleniyor.

Kripto para piyasaları da beklemede…

Tüm dünya finans endüstrisi adeta TSİ bu akşam, Fed başkanı Jerome Powell tarafından yapılacak olan resmi açıklamaya kilitlenirken, kripto para piyasaları da bekleme moduna geçti. Bitcoin, geçen hafta altına düştüğü 50 bin doalr seviyesinin gerisindeki seyrini sürdürürken, haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 47 bin 500 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’deki düşüş şu anda altcoin‘lere de olumsuz yansımış durumda.

“Geçici” yorumu tepki çekmişti

Fed başkanı Powell geçtiğimiz aylarda yaptığı birçok açıklamada da varlık alımlarının kısa sürede bitirmek istediklerini söylemişti. Fed başkanı enflasyonun geçici olduğu yönündeki açıklamarıyla da tepki çekmişti. Tüm bu açıklamaların ardından ise Kasım ayı rakamları son 40 yılın en yüksek enflasyonunun yaşandığını göstermişti.

Powell ayrıca Omicron varyantının çıkmasının ardından da varlık alımlarını azaltma konusunda gecikme yaşanabileceğini de söylemişti ancak son enflasyon rakamları Fed üzerindeki varlık alımlarını azaltma baskısını iyice artırdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl