Kripto para piyasalarında Ukrayna Grivnası rekor kırdı

Rusya'nın Ukrayna işgali iki ülke halkının geleneksel finans araçlarını kullanmalarında sorun yaşamalarına ve bunun sonucu olarak da kripto paralara geçmelerine sebep oldu. Rus rublesinin ardından, Ukrayna Grivnasının olduğu kripto para borsalarındaki hacim oranlarında da rekor kırıldı.

Geçen hafta itibariyle başlayan Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi iki ülkenin geleneksel finans sistemlerinde aksaklıklar yaşanmasına yol açarken, özellikle Bitcoin ve Ethereum, Rus ve Ukraynalıların en çok tercih ettiği varlıklar oldu.

İşlem hacminde önemli artış

Ukrayna Merkez Bankası’nın elektronik nakit transferleri üzerindeki kısıtlamaları ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, bankalardan para çekimlerine sınırlamalar getirilmesi gibi durumlar iki ülke halkının da kripto paralara geçiş yapmasını sağladı. Coin Metrics’in piyasa verilerine göre, geçtiğimiz hafta Ukrayna’nın ulusal para birimi olan Ukrayna Grivnasının listelendiği kripto para borsalarının işlem hacminde önemli bir artış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Ukrayna hükümetinden airdrop duyurusu

Binance ve LocalBitcoins’de rekor

Bunun da ötesinde, Ukrayna’da hizmet veren Binance ve LocalBitcoins borsalarında Bitcoin, Ethereum, USDT ve BUSD almak için kullanılan grivna oranında da tarihin en büyük rakamı kaydedildi ve rekor kırıldı. Ukrayna’nın önemli borsalarından biri olan Kuna’nın rakamlarında da ciddi artış olduğu belirtildi. Hatta bu borsanın CEO’su yaptığı açıklamada Tether talebinin çok yüksek olduğunu ve normal şartlarda 1 dolar olması gereken USDT’nin 1.10 dolara çıktığını söylemişti. 24 Şubat itibariyle Binance, CEX.io ve LocalBitcoins’deki Rus rublesi hacimlerinde de artışlar yaşanmış ve son 9 ayın rekoru kırılmıştı.

“60 trilyon ruble toplanacak” açıklaması kripto geçişini hızlandırdı

Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Duma’nın başkan yardımcılığı görvini yapan Nikolai Arefiev ise dün yaptığı açıklamada bir ekonomik çöküş olması durumunda halktan 60 trilyıon ruble toplanması planlarının olduğunu söylemişti. Bu açıklamanın ardından da Rus halkının, merkeziyetsiz finans platformlarına geçmeye başladıkları ve devletin banka hesaplarına sınırlama getirmesine karşı önlem almaya çalıştıkları belirtiliyor.

Pazartesi günü de Rus rublesinin ABD doları karşısında değer kaybetmesinin ardından Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını %9,5’tan %20’ye yükseltmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl