Kripto para Vertcoin %51 saldırısı ile vuruldu

Düşük fiyatlar ve azalan madencilik faaliyetleri küçük kripto ağlarında yıl boyunca görülen güvenlik zafiyetlerine yol açtı. Saldırıya uğrayan son proje Vertcoin oldu.

Kripto para fiyatlarındaki düşüş ve akabinde ucu ucuna kâr eden madencilerin faaliyetlerini durdurmasıyla hash oranlarının düşmesi, kripto paraları bu yılın başlarına göre saldırılara daha savunmasız kıldı.

Saldırı maliyetleri düştüğü için daha büyük ağlar büyük bir saldırıya uğramasa da daha küçük ağlar saldırıyla vuruldu. Bu yıl zaten Bitcoin’den çatallanan Bitcoin Gold, ZenCash ve gizlilik odaklı kripto para birimi Verge üzerinde çifte harcamalar gördük.

En son çifte harcama saldırısına uğrayan kripto para ise MIT Digital Currency Initiative tarafından desteklenen ve Lightning Network uygulamasıyla bilinen Vertcoin oldu.

Geçtiğimiz hafta başlayan %51 saldırısı, Vertcoin işlemlerini yeniden düzenledi ve 300’den fazla blokta çifte harcamaya neden oldu. Çifte harcamalar, ağda 100,000$’ın üzerinde bir kaybı da beraberinde getirdi.

Vertcoin topluluğundaki birçok insan saldırının ardından ASIC direncini desteklerken özellikle de NiceHash gibi hash oranı kiralama pazarları herhangi bir ağa karşı saldırının önündeki engelleri azaltıyor.

CoinMarketCap’ten alınan son verilere göre Vertcoin, ortalama olarak 0.32 dolardan işlem görüyor. Kripto para, 21 Aralık 2017’deki tepe noktasında 10.06 dolara ulaşmıştı.

Bu arada Crypto51 gibi web siteleri bu gibi saldırıların teorik maliyetini izliyor fakat çoğu zaman gerçek dünyadaki saldırı kısıtlamalarını yansıtmıyorlar. Bu siteler, özellikle büyük ağlarla aynı hash algoritmasını kullanan daha küçük ağlar için kullanışlı bir barometre işlevi görüyorlar.

Aşağıdaki tabloda teorik olarak ağlara düzenlenecek saldırıların maliyetleri görülebilir:

Haber: TheBlockCrypto

→ABD HÜKÜMETİ, MONERO VE ZCASH’İ GÜNDEMİNE ALDI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl