SEC eski yetkilisi: Kripto para platformlarından hemen çıkın!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kripto karşıtlığıyla bilinen eski bir üst düzey yetkilisi olan John Reed Stark, kripto para yatırımcılarının yatırımlarını kripto para platformlarından çekmelerini tavsiye etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance ve Coinbase’e art arda açtığı davalar, piyasada endişeye yol açtı.

SEC’de 20 yıl görev yapan ve bunun 11 yılını internet biriminde şef olarak geçiren John Reed Stark’a göre, kripto para borsaları şu anda ABD’de erken aşamalarında olan bir düzenleme ve yaptırım kuşatmasıyla karşı karşıya.

“Hemen çıkın, daha açık söyleyemem”

Kripto karşıtlığıyla bilinen Stark, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kripto platformlarından hemen çıkın, daha açık söyleyemem. Kripto alım satım platformlarının düzenleme ve yaptırım kuşatması altında olduğunu ve bunun henüz yeni başladığını bildiğinize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Stark, açıklamalarının devamında, SEC’ye yönelik daha önceki eleştirilerini kabul etmekle birlikte, düzenleyici kurumun son dönemde kripto ile ilgili konularda yürüttüğü çalışmaların övgüye değer olduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Binance US’te Bitcoin spread’leri rekor kırdı

“Yatırımcıları koruyan önlemler konusunda ‘uçurum’ var”

Eski SEC yetkilisi, kripto para borsalarında gerekli yatırımcı korumaları konusunda bir “uçurum” olduğunu ve bunun da kayıt tutma, siber güvenlik, davranış kuralları, müşteri şikayetleri ve emir akışı işlemleriyle ilgili gerekliliklerin eksikliğine yol açtığını savundu.

Reed’e göre, borsalar şu anda içeriden bilgi edinenlerin ticareti, manipülasyon, müşterilerin önünde işlem yapma, müşteriler veya çalışanlar tarafından yapılan diğer benzer davranışlar gibi hileli faaliyetleri yasaklayan ABD yasa ve yönetmeliklerine uymak zorunda değil.

Reed ayrıca SEC’nin mevcut durumda kripto para borsalarındaki dolandırıcılığı tespit etme yeteneğinden yoksun olduğunu belirterek şunları söyledi;

“SEC’ye kayıtlı geleneksel finans şirketlerinde SEC, operasyonların her yönüyle ilgili sınırsız ve anlık görünürlüğe sahip. Kripto alım satım platformlarında ise her türlü gözetim ve erişimden yoksundur. Ayrıca hileli davranışları tespit etme, soruşturma ve caydırma konusunda yetersizdir.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl