Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Yarım milyar dolarlık kripto para soygununun arkasındaki 30 kişi gözaltında

Japon polisi yaptığı operasyonla, 500 milyon dolarlık NEM token’ının çalındığı Coincheck borsasının hack’lenmesi olayıyla bağlantılı olduğunu tespit ettiği 30 kişiyi gözaltına aldı.

Hatırlanacağı üzere 3 yıl önce Japonya merkezli Coincheck borsası siber saldırıya uğramış ve yaklaşık 500 milyon dolarlık NEM token’ı farklı 19 hesaba gönderilmişti. O dönem borsa yetkililerinden yapılan açıklamada NEM’lerin soğuk değil, sıcak cüzdanda tutuldukları belirtilmişti.

Borsa daha sonra tüm fonların toplandığı 11 adresi belirlemiş ve bu adresleri “coincheck_çalıntıfonlar_burada_işlem_kabul etmeyin: bu_hesabın_sahibi_hacker’dır” şeklinde etiketlemişti.

Token’ın geliştiricileri de, bir izleme mekanizması yaratarak borsaların saldırıya bağlı fonları otomatik olarak reddetmesini sağlamışlardı. Bu hack saldırısının ardından ise Japon regülasyon kurumları, bir dereceye kadar anonimlik sağlayan bu tür borsaların kapatılmasını ve yasaklanması sağlayacak adımları atmışlardı.

Darkweb’te satmaya çalışınca yakayı ele verdiler

Polisin bu kişileri, çalınan hesaplardaki fonları darkweb’e aktarıp yüzde 15’lik indirimle satmaya çalışmasından sonra buldukları ve bu şekilde yakaladıkları belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl