Tarihin en büyük kripto para operasyonu için Beyaz Saray’dan bilgi talebi

ABD'nin terörist gruplara karşı yaptığı operasyon sonucu önemli derecede kripto para hesabı ele geçirilmişti. İki Demokrat milletvekili ise konuyla ilgili Trump yönetiminden detaylı bilgi talep etti.

beyaz-saray

Josh Gottheimer ve Emanuel Cleaver adlı iki Demokrat milletvekili Trump yönetiminden, terörist gruplara karşı yakın zamanda yapılan büyük kripto para operasyonuyla ilgili detaylı bilgi istedi.

Hatırlanacağı üzere yaklaşık iki hafta önce ABD Adalet Bakanlığı; IŞİD, El Kaide ve El Kassam gibi örgütlerle bağlantılı olduğu gerekçesiyle 300 kadar kripto para hesabına el koymuştu. Milyonlarca dolarlık değerde hesapların ele geçirildiği operasyon yetkililer tarafından şu ana kadarki en büyük kripto para operasyonu olarak adlandırılmıştı.

Ancak hem Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler alt komitesi başkanı Cleaver hem de bu alt komite üyesi olan Gottheimer, Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve başsavcı William Barr’dan kendilerine bitmiş olan bu operasyonla ilgili bilgi verilmediğini belirtiler.

İki Demokrat üye yazılı olarak yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandılar:

“Ulusal Güvenlik, Uluslararası Kalkınma ve Para Politikası alt komite üyelerinin, Adalet ve Hazine Bakanlığı tarafından çevrim içi terör finansmanına karşı yapılan en büyük darbe olarak lanse edilen bu operasyon hakkında uygun bir brifing almaları hayati önem taşımaktadır.”

İki isim ayrıca Hazine Bakanlığı’nın ABD finans sistemine kötü etkide bulunabilecek olan kripto para aktörleriyle ilgili politikalarını da değerlendirmek zorunda olduğunu belirttiler:

“Bu değerlendirme, alt komiteyi bilgilendirerek yapılmalı, dolayısıyla da kanun yapıcılar ve regülatörlerin yasa dışı kripto para kullanımını ve terörist oganizasyonların fayda sağlamalarını engellemesi için ne tür adımlar atılacağına dair hangi önlemlerin alınacağının kararı verilmelidir”

Gottheimer ayrıca, bu tür terör örgütlerinin de kendilerini geliştirdiklerini ve günlük yaşamı tehdit eden taktikler kullandığını belirterek güvenlik önlemlerinin de artırılması gerektiğini söyledi.

Terörist gruplar son zamanlarda bankalara ve varlıklara erişilebilirlik getirdiği ve gizlilik sağlaması nedeniyle kripto paralara yöneldiler. Bu grupların yakın dönemde, koronavirüs pandemisini sebep göstererek yine kripto paralarla bağış topladıkları da gelen bilgiler arasında.

Kripto paralar terörist grupların kullanımında olsa da uzmanlar bu organizasyonların hala en çok kullandıkları varlığın fiat para olduğunu belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl