ABD Adalet Bakanlığı açıkladı: 575 milyon dolarlık kripto vurgunu

ABD Adalet Bakanlığı, iki Estonya vatandaşının kripto parayı kullanarak 575 milyon dolarlık bir dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarına karıştıkları iddiasıyla Estonya’nın başkenti Tallinn’de tutuklandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, her ikisi de 37 yaşında olan Sergei Potapenko ve Ivan Turogin isimli sanıkların yüz binlerce kişiyi dolandırdığı belirtiliyor. Mahkeme belgelerine göre sanıklar, görünürde HashFlare adlı bir kripto para madenciliği hizmeti veriyor ancak sahte ekipman kiralama sözleşmeleri yapıyordu.

Müşteri paralarını lüks ev ve arabalara harcadılar

Ayrıca mağdurların kripto bankası olarak tanıtılan Polybius Bank’a para yatırmalarını sağladılar. Gerçekte ise böyle bir banka yoktu. Zarar gören mağdurlar tarafından Potapenko ve Turgin’in şirketlerine 575 milyon dolardan fazla ödeme yapıldı. Potapenko ve Turogin daha sonra dolandırıcılıktan elde ettikleri parayla gayrimenkul ve lüks arabalar satın almak için paravan şirketleri kullandılar.

Adalet Bakanlığı Ceza Dairesi’nden Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite, Jr. “Yeni teknoloji, kötü niyetli kişilerin hem ABD’de hem de yurt dışında git gide daha karmaşık hale gelen dolandırıcılık yöntemleriyle masum kurbanlardan faydalanmasını kolaylaştırdı.” dedi. Başsavcı yardımcısı, “Departman, halkın zor kazanılan paralarını bu dolandırıcılıklar yüzünden daha fazla kaybetmesini önlemeye kararlı. Ayrıca bu sanıkların ya da onlar gibilerin suçlarının meyvelerini ellerinde tutmalarına izin vermeyecektir.” şeklinde konuştu.

Dolandırıcılığın boyutu savcıları şaşırttı

İddia edilen planın boyutu ve kapsamı hakkında şaşkınlık duyduğunu dile getiren Washington Batı Bölgesi ABD Savcısı Nick Brown, “Bu sanıklar hem kripto paranın cazibesinden hem de kripto para madenciliğini çevreleyen gizemden faydalanarak muazzam bir saadet zinciri kurdular.” dedi.

Brown, “Yatırımcıları yanlış beyanlarla kandırdılar ve daha sonra yatırım yapanlardan aldıkları paralarla ilk yatırımcılara ödeme yaptılar. Haksız kazançlarını Estonya’daki mülklerinde, lüks arabalarında, dünyanın dört bir yanındaki banka hesaplarında ve kripto cüzdanlarında saklamaya çalıştılar. ABD ile Estonya makamları bu varlıklara el koymak, kısıtlamak ve bu suçlardan elde edilen kârı ortadan kaldırmak için çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

FBI Ceza Soruşturma Bölümü Müdür Yardımcısı Luis Quesada da FBI’ın kararlılığını dile getirerek, “ABD’deki ve yurt dışındaki mağdurlar, sofistike sanal varlık girişimleri olduğuna inandıkları şeylere yatırım yaptılar, ancak bunların hepsi bir dolandırıcılık planının parçasıydı ve sonuç olarak binlerce mağdur zarar gördü.” dedi.

Devasa vurgunun akılalmaz detayları

İddianameye göre Potapenko ve Turogin, HashFlare’in devasa bir kripto para madenciliği operasyonu olduğunu ileri sürdü. Kripto para madenciliği, Bitcoin gibi kripto paraları kâr amacıyla üretmek için bilgisayarları kullanma süreci olarak biliniyor.

Potapenk ve Turogin, müşterilerin bir ücret karşılığında HashFlare’in madencilik operasyonlarının kendi paylarına düşen kısmı tarafından üretilen kripto para karşılığında kiralamalarına olanak tanıyan sözleşmeler sundu. Müşteriler, HashFlare web sitesinde madencilik yaparak sözde ne kadar kripto para kazandıklarını görebiliyorlardı. Batı Washington da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından müşteriler 2015 ve 2019 yılları arasında 550 milyon dolar değerin üzerinde HashFlare sözleşmesi imzaladı.

İddia ettikleri ekipmanlara sahip bile değillerdi!

İddianamede, sahte olan sözleşmelerin yanı sıra HashFlare’in iddia ettiği kripto madenciliği ekipmanına sahip olmadığı belirtildi. HashFlare’in ekipmanının, sahip olduğunu iddia ettiği bilgi işlem gücünün yüzde birinden daha az bir oranda Bitcoin madenciliği yaptığı ileri sürüldü. Yatırımcılar madencilik gelirlerini çekmek istediklerinde, söz verildiği gibi madencilikten elde edilen kazançlar ödenemedi. Bunun yerine ya ödemeleri yapmakta direndiler ya da yatırımcılara, sanıkların madencilikle elde ettikleri parayı değil, açık piyasadan satın aldıkları kriptoları kullanarak ödeme yaptılar. HashFlare, 2019 yılında faaliyetlerini durdurdu.

Söz konusu sanıklar Mayıs 2017’de, kurbanlarını kripto paralar konusunda uzmanlaşmış bir banka kuracaklarını vadettikleri Polybius adlı bir şirkete yatırım yapmayı teşvik etti. Aslına bakılırsa böyle bir banka hiçbir zaman kurulmadı. İkili, Polybius’un kârından yatırımcılara temettü ödemeyi vadetti. Sanıklar bu saadet zincirinde en az 25 milyon dolar toplayıp paranın çoğunu kontrol ettikleri diğer banka hesaplarına ve kripto cüzdanlarına aktardı.

Paravan şirketler, sahte sözleşmeler ve kara para aklama

İddianamede ayrıca Potapenko ve Turogin; paravan şirketler, sahte sözleşme ve faturalar kullanarak suç gelirlerini aklamakla suçlanıyor. Kara para aklama operasyonlarının; en az 75 gayrimenkul, altı lüks araç, kripto para cüzdanları ve binlerce kripto para madencilik makinesini içerdiği iddia ediliyor.

Her iki sanık da elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından tutuklandı. Suçlu bulunmaları halinde her ikisinin de en fazla 20 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği bildirildi.

Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Ertuğrul Cevapla

    Sanki sadece BTC ile kara para aklanması ve terör suçlarından kullanılıyor vs daha geçen gün İstanbul saldırısını yapan terörist in üstünden ABD doları çıktı böyle çifte tezatlik yapma ABD