Kripto para yasa teklifi bu hafta Meclis’e geliyor: Vergi olacak mı?

Kripto paralara ilişkin yasa tasarısının hazırlandığı ve hafta içinde TBMM Başkanlığına sunulacağı bildirildi.

Uzun bir süredir üzerinde çalışılan kripto para yasa tasarısında hazırlıklar tamamlandı. AA’nın haberine göre tasarı, hafta içinde TBMM Başkanlığına sunulacak.

Hazırlanan tasarının uluslararası uygulamalarla benzerlik taşıdığı, hedefin Türkiye’de kripto paralarla işlem yapan tarafların risklerinin azaltılması olduğu belirtiliyor.

Kripto para borsaları SPK denetiminde olacak

Düzenlemede, kripto paraları da kapsayan kripto varlıklar, geniş anlamda tanımlanacak. Kripto para borsaları da SPK tarafından lisans altına alınacak ve SPK’nın denetimine girecek. Habere göre tasarıda, müşteriler adına tutulan nakit ve kripto varlıkların saklanması, platformlar ve müşteriler arasındaki ilişkiler, uygulanacak yaptırım ve cezalar yer alacak. Platformların faaliyet esaslarına ilişkin kriterler ise daha sonra yapılacak ikincil düzenleme ile belirlenecek.

Kripto varlıkların satış ya da dağıtımı da SPK’nın yetkisi ve izni dahilinde yapılacak. Ayrıca TÜBİTAK’ın da bu süreçte rol oynayacağı kaydediliyor.

Vergi konusu

AA’nın haberinde kripto paraların vergilendirilip vergilendirilmeyeceğine değinilmiyor. Öte yandan çıkacak yasada vergiye ilişkin maddelerin de yer alması bekleniyor. Habertürk, geçtiğimiz günlerde kripto paralara işlem vergisi getirileceğini fakat bunun bindelerle ifade edilebilecek seviyede düşük oranlı bir vergi olacağını yazmıştı. Ek olarak aynı haberde, vergi kesinti oranı sıfır olacak bir beyan zorunluluğu getirileceği öne sürülmüştü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto yasası konusunda mart ayında yaptığı açıklamada, “Biz engelleyici değil, düzenleyici bir sistem yaratmaya çalışıyoruz.” demişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl