Kripto paraları yasallaştırmayı düşünen ülkelere Zimbabve de eklendi

Kripto paraları ülkede yasal olarak kabul etmeyi tartışan ülkelere Afrika'dan Zimbabve de eklendi. Hükumetin özellikle hangi kripto para ya da paraların ödemelerde kullanılmasını düşündüğü belirtilmezken, kurumsal firmalar ve devlet yetkililerinin de konuyla ilgili görüşmeleri sürdürdüğü ve bazı denemelerin yapılacağı aktarıldı.

El Salvador’un Bitcoin‘i ülkede yasal para ilân etmesinin yankıları devam ederken, Paraguay, Arjantin, Nijerya gibi ülkelerde de konunun yoğun şekilde tartışıldığı biliniyordu. Son olarak bu konuda görüşmelerin sürdüğü ülkelere Zimbabve’nin de eklendiği belirtildi.

Zimbabve’de düzenlenen bilgi iletişim teknolojileri (BİT) Zirvesi’nde konuşan başkanlık ofisi teknoloji biriminin başkanı ve eski general Charles Wekwete, konuyla ilgili olarak özel sektör paydaşlarıyla görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

“Bazı denemeler yapacağız”

Zimbabve’de bir süredir kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi sebeplerden ötürü kripto paraların yasal bir ödeme aracı olarak kullanılmasına devlet yetkilileri soğuk bakıyordu. Zirvede konu hakkında çok fazla soru işareti olduğunu belirten Wekwete şu ifadeleri kullandı:

“Birçok devlet hala kripto paraları anlamaya ve onları nasıl kontrol altına alacağı sorusunu çözmeye çalışıyor. Biz de ilk başta anlamaya çalıştık. Çünkü bu tür varlıklar geleneksel piyasalardakinden çok farklılar. Tabii ki sınır ötesi ödemelerde kullanılabilmeleri itibariyle, yasa dışı aktiviteler ve para aklama konularıyla ilgili ciddi korkular da mevcut. Dolayısıyla dersimize iyi çalışmamız lazım. Bazı denemeler yapmak için özel sektörün çeşitli paydaşlarıyla görüşmeler yapmaya başladık. Konuyla ilgili hükumet de bir açıklama yapacak ancak henüz o seviyeye gelmedik. Bu bölge zor ve karmaşık bir bölge ancak görüşmelerimiz devam ediyor”

“Kripto paralar görmezden gelinemez”

Ulusal Gelişim Stratejisi’nde dijital ekonominin önemli bir yer tuttuğunu belirten Wekwete, ayrıca dijital ekonominin ve kripto paraların görmezden gelinemeyeceğini söyledi.

Zirveye başkanlık eden Allen Saruchera da, kripto para ve blok zinciri teknolojisinde çok fazla fırsat olduğunu belirtti:

“Bu konuda güvenliği sağlamak ve neler yapılabileceğini görmek bizim sorumluluğumuzda”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl