Biden’ın kripto para kararnamesinin içeriği ortaya çıktı: 6 öncelikli madde!

ABD başkanı Joe Biden'ın bugün imzalaması beklenen ve böylece resmen yürürlüğe girecek olan kripto paralarla ilgili devlet stratejisinin ortaya çıkacağı başkanlık kararnamesi ile ilgili detaylar ABD medyasına sızdı. Detaylarda, korkulduğu gibi engelleyici bir çerçevenin değil, destekleyeciği bir yaklaşımın olması dikkat çekiyor ve özellikle ABD'nin dijital varlık teknolojisinde küresel liderliğini koruması gerektiğinin altı çiziliyor.

ABD’de devletin finans kurumlarının üzerinde bir türlü anlaşamadığı ve koordine olamadığı kripto paralar konusunda Joe Biden yönetimi başkanlık kararnamesi politikası uygulayarak bu konuda hükumetin direkt olarak devreye girmesini sağladı.

Yellen’ın sızan açıklaması havayı iyileştirdi

Uzun zamandır tartışılan kararname konusunda, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın da bugün yayımlanması beklenen resmi değerlendirmesi, TSİ gece yarısı, yani ABD saatiyle olması gerekenden saatler önce açıklanmıştı. Yellen’ın, kararnamenin getirdikleri konusundaki olumlu değerlendirmeleri Bitcoin fiyatında da ani bir yükselişin olmasını sağlamıştı.

ABD medyasından The Block ise kararname içeriğinin kendilerine sızdırıldığını belirtti. Kurum, bu konuda hiçbir şekilde taraf olmadığını, belgenin ise ABD doğu saatiyle 06.00’a kadar (TSİ 14.00) ambargolu olduğunu belirtti. Dolayısıyla kararnameyle ilgili resmi açıklama bugün TSİ 14’te yapılacak.

Belgelerde neler var?

Bir süredir tartışılan kararname konusunda uzmanlar olumsuz görüşler ortaya koyuyor ve kripto paralara getirilecek muhtemel bir yasaktan bahsediliyordu. Ancak belgelerden ve Yellen’ın açıklamalarından anlaşıldığına göre kararname, beklenenden çok daha pozitif bir içeriğe sahip…

“ABD halkının %16’sı kripto para sahibi…”

Basına sızan belgenin hemen başında, kripto para ve dijital varlık endüstrisinin son senelerde çok ciddi bir büyüme kaydettiği, Amerikan halkının yetişkin kesiminin %16’sının kripto para sahibi olduğu ve dünyada 100’den fazla ülkenin de CBDC çalışması içinde bulunduğu belirtiliyor.

“ABD teknolojik liderliğini sürdürmelidir”

Belgede ayrıca dijital varlıkların, ABD’nin küresel finans sistemindeki ve teknolojideki liderliğini sürdürmesi için büyük fırsatlar ortaya koyduğunun yazıldığı görülüyor:

“Dijital varlık ekosisteminin büyümesi, Amerika’nın küresel finans sistemindeki ve teknolojideki liderliğini sürdürmesi açısından fırsatlar yaratıyor. Ancak tüketici korunması, finansal istikrar, ulusal güvenlik ve çevresel etkiler konusunda da dikkatli olunmasını gerektiriyor. ABD, bu hızlıca büyüyen evrende teknolojik liderliğini devam ettirmelidir. Tüketiciler ve finansal sistem için vârolan riskleri azaltmasının yanında, inovasyon da desteklenmeli ve dijital varlıkların uluslararası entegrasyonu ile küresel yönetişimi konusunda liderlik rolüne soyunmalıdır”

6 öncelikli madde var

Belgede, başkanlık kararnamesinin dijital varlıkları 6 öncelikli maddede düzenlemeyi hedeflediği belirtildi ve şu ifadeler yer aldı:

“Tüm bu sebeplerden ötürü ve dijital varlıklar ile onların altında yatan teknolojilerin faydalarından yararlanabilmek ve riskleri ortadan kaldırabilmek amacıyla başkan Biden bugün, devletin tamamiyle ve tüm kurumlarıyla yaklaşım sergileyeceği başkanlık kararnamesini imzalayacaktır. Emir, dijital varlıkların yönetimi konusunda 6 öncelikli madde belirlemiştir:

  • Tüketici ve yatırımcı korunması
  • Mâli istikrar
  • Yasa dışı finans
  • Küresel finans ve ekonomik mücadelede ABD’nin liderliği
  • Finansal katılım
  • Sorumlu inovasyonun desteklenmesi”
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl