Kripto vergi hükmü içeren trilyon dolarlık tasarı Senato’dan geçti

senato

ABD Senatosu, iki partili altyapı kanun tasarısını 69’a karşı 30 ret oyuyla birlikte Temsilciler Meclisi’ne gönderdi.

Söz konusu tasarıyla önümüzdeki on yıl süresince altyapı geliştirmelerine harcanmak üzere 1.2 trilyon dolarlık bir bütçe ayrılacak. Harcamanın 28 milyar dolarlık bölümünün ise kripto para üzerinden alınacak vergiyle karşılanması hedefleniyor.

Tasarının kripto paraları ilgilendiren kısmı ise kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili maddeler. Maddelerdeki aracı tanımı, kapsamı çok geniş tutulduğu gerekçesiyle kripto para sektör oyuncularından yoğun eleştiri almış ve günler süren tartışmalara yol açmıştı. Tasarının bu haliyle geçmesinin, inovasyonu engelleyeceği, ABD’deki kripto para sektörünü derin ve olumsuz etkileyebileceği öngörülüyordu. Nihayetinde, bu potansiyel olumsuz etkiyi ortadan kaldırmak için oluşturulan, maddenin revize edilmiş ve üzerinde uzlaşılan bir versiyonu Senato’dan geçmeyince, tasarı son oylamaya herhangi bir değişiklik yapılmadan gitti.

Trilyon dolarlık tasarı için sıradaki durak Temsilciler Meclisi. Temsilciler Meclisi’nin konuyu sonbaharda ele alması bekleniyor. Bundan sonra ise kripto paraları destekleyici ve daha yenilikçi olacak bir değişikliğin Temsciler Meclisi’nde yapılması için çalışılacak fakat burada istenen değişikliğin elde edilmesi zor olacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl